Stan naszej skóry wpływa na jakość życia zarówno, kiedy doświadczamy chorób dermatologicznych m.in. łuszczycy, czy atopowego zapalenia skóry, jak i w sytuacjach, kiedy leczenie powoduje powstanie skutków ubocznych tj. suchość skóry, świąd, szorstkość, pękanie czy uczucie pieczenia.
Zdrowa skóra odgrywa decydującą rolę w naszym samopoczuciu i samoocenie. Zatem dermokosmetyki oraz preparaty pielęgnacyjne mają na celu nie tylko poprawę kondycji skóry, ale również działanie terapeutyczne – poprzez upiększenie ciała, a co za tym idzie poprawienie samopoczucia i w efekcie wpłynięcia pozytywnie na efekt leczenia.
Regeneracja skóry jest niezwykle ważna zarówno w trakcie chemioterapii i radioterapii, jak i przed rozpoczęciem leczenia oraz po jego zakończeniu. Jednak zanim zrozumiemy istotę pielęgnacji skóry, ważne jest poznanie jej budowy i mechanizmów powstania.
Skóra pełni w naszym zdrowiu wiele funkcji:
- Zapewnia fizyczną i biochemiczną barierę między narządami a otoczeniem.
- Chroni przed działaniem promieniowania ultrafioletowego.
- Zapobiega utracie wody.
- Uniemożliwia wnikanie do organizmu szkodliwych mikrobów oraz związków chemicznych.
- Reguluje temperaturę ciała poprzez znajdujące się w skórze naczynia krwionośne.
- Odpowiada za syntezę witaminy D
W naszej skórze znajdują się również komórki układu odpornościowego, które bronią nas przed infekcjami.
BUDOWA SKÓRY
Skóra składa się z dwóch głównych części:
- warstwy górnej zwanej także jako epiderma, nabłonek, naskórek – komórki odnawiają się co około 28 dni, natomiast komórki z najwyższych warstw są stale złuszczane, a ich miejsce zajmują komórki z głębszych warstw skóry
- warstwy dolnej, czyli skóry właściwej, która składa się z warstwy górnej (zawierającej zakończenia nerwowe i dolne (bogatej w kolagen, elastynę i kwas hialuronowy).
Pod nimi znajdują się warstwy tłuszczu i tkanki łącznej, które zapewniają skórze odpowiednie podłoże.
KROK 1 – OCZYSZCZENIE
Jeśli zależy Tobie na tym, aby skóra wyróżniała się zdrowiem i miękkością, zgodzisz się z nami, że zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego ważnym elementem pielęgnacji skóry przed terapią onkologiczną. Stosując płyn do oczyszczania twarzy, usuwasz cały brud z jakim skóra ma kontakt podczas całego dnia.
KROK 2 – REGENERACJA SKÓRY TWARZY – PIELĘGNACJA NA DZIEŃ
Dla skóry w trakcie terapii onkologicznej, która często jest sucha, podrażniona i tkliwa najważniejsze jest nawilżanie! Do pielęgnacji twarzy w ciągu dnia idealnie sprawdzi się krem z naturalnymi składnikami aktywnymi takimi jak: olej z pestek winogron, olej z nasion słonecznika, pantenol, wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego, wyciąg z liści aloesu, czy beta-karoten. Dzięki roślinnej formulacji i odpowiedniemu stężeniu składników krem na dzień powinien wykazywać silne działanie nawilżające i pielęgnujące, aby chronić skórę przez cały dzień i zapewniać jej zdrowa i promienny wygląd.
KROK 3 – REGENERACJA SKÓRY TWARZY – PIELĘGNACJA NA NOC
Przy wyborze preparatów pielęgnacyjnych na noc powinniście zwrócić uwagę na to, aby ich formuła była jednocześnie odżywiająca i łagodząca. Do wieczornej pielęgnacji bardzo dobrze krem na noc, w którego składzie znajdziesz naturalne składniki takie jak np.: olej z wiesiołka, wyciąg z korzeni marchwi, olej z nasion słonecznika. Natomiast krem zawierający składniki łagodzących tj. ekstrakt z liści aloesu, czy pantenol skutecznie ukoi i złagodzi podrażnienia.
KROK 4 – REGENRACJA SKÓRY CIAŁA
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę wybierając produkty do pielęgnacji skóry ciała? Przede wszystkim sprawdzaj zawsze ich skład. To niezwykle istotne, aby po przebytym leczeniu świadomie wybierać preparaty do pielęgnacji skóry. Stosowanie nieprzebadanych, perfumowanych produktów może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry i przedłużenia okresu jej gojenia. Skład balsamu do ciała powinien być oparty na naturalnych składnikach, które:
- nawilżają (wyciąg z korzeni marchwi, olej z pestek winogron, ekstrakt z liści aloesu)
- odżywiają (olej ze słodkich migdałów, masło shea)
- regenerują (wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego, beta-karoten, olej z nasion marchwi, alantoina)
- łagodzą (pantenol)
- zmniejszają podrażnienia (olej z nasion słonecznika)
- chronią przed wysuszeniem (olej z wiesiołka).
KROK 5 – REGENERACJA PAZNOKCI
Do regeneracji płytki paznokcia i otaczającego go naskórka wybierz serum – najbardziej skuteczne będzie takie, które w swoim składzie zawiera naturalne oleje tj. olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej z nasion rącznika pospolitego, olej z oliwki europejskiej, olej z nasion słonecznika, olej z awokado. Oleje te zawierają mnóstwo witaminy E i nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), dzięki temu skutecznie wspierają regenerację i odbudowę płytki paznokciowej oraz sprawiają, że paznokcie zyskują zdrowy wygląd i większą elastyczność.
BILBIOGRAFIA
- Żelazny I, Nowicki R, Majkowicz M, Samet A. Jakość życia w chorobach skóry. Przewodnik lekarza 2004, vol. 9: 60-65
- Jakuszkowiak K, Cubała WJ. Psychodermatologia w codziennej praktyce lekarskiej. Psychiatria w praktyce ogólnolekarskiej 2004, vol. 4(3): 107-111
- Liguori V, Guillemin C, Pesceiwsp GF. Double-blind, Randomized clinical study comparing hyaluronic acid cream to placebo in parients treated with radiotherapy. Radiotherapy & Oncology 1997, vol. 42: 155-161.
- Mahto A. Skin Beauty, Biblia pięknej i zdrowej skóry