ONCORIA – dermokosmetyki do twarzy, ciała i paznokci
Reakcje skórne wywołane radioterapią i chemioterapią stanowią niejednokrotnie poważny problem dla pacjentów onkologicznych i leczących ich lekarzy. Coraz skuteczniejsze metody leczenia, dają pacjentom większe szanse na wyzdrowienie i pokonanie choroby. Niemniej jednak, niemalże każdy pacjent w trakcie wspomnianej terapii onkologicznej doświadcza licznych działań niepożądanych, zlokalizowanych w obrębie twarzy, ciała i paznokci.
W wyniku długotrwałego, niekiedy wykańczającego procesu leczenia pacjenta, jego bariera skórna jest osłabiona. Skóra staje się wówczas sucha, szorstka i nadwrażliwa, a także podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Towarzyszy jej świąd, rumień, często też nadmierna pigmentacja czy skłonność do alergii i infekcji [3,7].
Skutki uboczne wdrożonej terapii przeciwnowotworowej mogą być różne w zależności od przyjętego schematu leczenia, rodzaju lekarstw, indywidualnych cech pacjenta (tj. wiek, stan odżywienia chorego, stosowanie używek, występowanie chorób przewlekłych) czy swoistej odpowiedzi organizmu chorego.
Połączenie farmakoterapii z odpowiednią pielęgnacją skóry, przy równoczesnym unikaniu czynników zaostrzających, pozwala na ograniczenie występowania skórnych działań niepożądanych (ang. dermatologic Adverse Events, dAEs).
Pielęgnacja skóry jest ważną formą terapii wspomagającej i winna być wdrożona od pierwszych dni hospitalizacji i kontynuowana do czasu ustąpienia zmian skórnych, czasem nawet przez kilka tygodni po zakończeniu właściwego leczenia [2,6].
Kosmetyki dedykowane pacjentom onkologicznym – na co zwracać uwagę?
Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest dziś coraz więcej preparatów dedykowanych pacjentom onkologicznym. Wiele z nich przyjmuje postać kremów, maści, balsamów, oliwek czy emulsji do skóry ciała bądź twarzy. Dokonując wyboru właściwego produktu (wyrobu medycznego bądź częściej kosmetyku (dermokosmetyku)), warto uwzględnić indywidualne potrzeby danej osoby.
Preparaty do pielęgnacji skóry pacjenta onkologicznego powinny przywracać fizjologiczną funkcję barierową naskórka, eliminując przy tym suchość powstałą na skutek wdrożonej chemio- i/lub radioterapii. Celem systematycznej aplikacji wyrobów tego typu jest wytworzenie ochronnego filmu na skórze, która w trakcie leczenia onkologicznego jest jego pozbawiona. Niezwykle pomocne w tym celu są naturalne oleje roślinne, bogate w dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe: omega-3, -6 i/lub omega-9 – stosowane same, jak i w połączeniu z innymi emolientami (tj. mocznik, substancje okluzyjne, lipidy) [1,12].
Ważne jest także, aby dla osób będących w trakcie, jak i po terapii onkologicznej wybierać preparaty wolne od alkoholi, substancji potencjalnie alergizujących czy drażniących, zaś zawarte w nich kompozycje zapachowe i środki konserwujące powinny zostać ograniczone do możliwie najniższego, skutecznego poziomu (bądź całkowicie wyeliminowane) [10].
Warto kierować się przy tym także odpowiednią jakością i skutecznością produktu, którego gwarancją są wyniki badań laboratoryjnych i/lub dermatologicznych dla wiodących substancji aktywnych (działających) wyrobu oraz zastosowanych substancji pomocniczych.
Tylko sprawdzone, testowane dermatologicznie rozwiązania będą gwarancją skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania produktu.
ONCORIA – dermokosmetyki inspirowane naturą
Trend na kosmetyki naturalne i organiczne, wolne od sztucznych konserwantów, barwników i chemicznych kompozycji zapachowych, trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat.
Naturalny kosmetyk, w swojej recepturze, zawiera głównie oleje roślinne (tj. oleje z nasion słonecznika, pestek winogron, nasion rącznika pospolitego czy oliwki europejskiej), masła, tłuszcze, woski oraz ekstrakty roślinne (np. z kwiatów nagietka lekarskiego czy liści aloesu) i różnorodne kompozycje na nich oparte.
Z uwagi na bogactwo składników odżywczych zawartych w naturalnych surowcach, produkty tego typu stanowią ciekawą odpowiedź na potrzeby pacjentów onkologicznych.
Przykładem tego typu rozwiązań inspirowanych naturą są kosmetyki ONCORIA. Opracowane z myślą i przy współpracy z pacjentami onkologicznymi. Preparaty te, choć dedykowanie przede wszystkim do pielęgnacji i ochrony skóry w trakcie, jak i po zakończeniu chemio- i radioterapii, sprawdzą się także u pacjentów z przewlekłymi dermatozami oraz w obrębie grupy osób z suchą, atopową i/lub wrażliwą cerą.
Gama produktów ONCORIA przeznaczona jest dla osób, które poszukują naturalnych metod pielęgnacji skóry.
Unikalna, naturalna kompozycja dermokosmetyków oparta o aktywne składniki roślinne potwierdzone badaniami skuteczności i bezpieczeństwa pozwala przywrócić jej właściwy wygląd i funkcjonalność.
Seria dermokosmetyków ONCORIA stworzona została pod konkretne dolegliwości skórne. Ich działanie warunkuje obecność w recepturze licznych składników aktywnych, wśród których najistotniejszą rolę odgrywają witaminy (A, C, E), lipidy oraz naturalne oleje roślinne (wzmacniające barierę skórną) czy inne opatentowane składniki o udowodnionym działaniu (najczęściej łagodzącym i ochronnym). Ich regularne stosowanie pozwala nawilżyć i odżywić suchą i zniszczoną skórę, a także złagodzić czy zwalczyć różnorodne dolegliwości skórne, często bez konieczności interwencji farmakologicznej.
Wysoka zawartość antyoksydantów w ich recepturze wykazuje działanie regenerujące, wpływając na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze, a także chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych (promieni UVA) zapewniając jej elastyczność i witalność przez długi okres stosowania [10,14].
Dermokosmetyki ONCORIA – efekt pracy polskich naukowców
Seria dermokosmetyków ONCORIA jest efektem pracy polskich naukowców w dziedzinie dermatologii i kosmetologii. Tworzą ją odpowiednio:
Specjalistyczny balsam do ciała
Specjalistyczny balsam do ciała ONCORIA, który tworzy na skórze tarczę ochronną minimalizującą utratę wody, przywracając w ten sposób naturalną równowagę w nawilżeniu skóry. Ma lekką konsystencję, dzięki czemu błyskawicznie się wchłania, pozostawiając uczucie nawilżenia, wygładzenia i odżywienia.
Idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry suchej, szorstkiej, atopowej, ze skłonnością do podrażnień. Naturalne oleje (olej ze słodkich migdałów, olej z nasion marchwi, olej z nasion słonecznika) oraz bogata kompozycja substancji odżywczych dla skóry, tj: hialuronian sodu, d-pantenol, alantoina, wyciąg z korzeni marchwi wykazują właściwości regenerujące i zmiękczające, a także sprawiają że skóra odzyskuje sprężystość i dawny blask [1,4,6,12-14].
Balsam do ciała ONCORIA poprawia strukturę skóry, przyspieszając tym samym gojenie się drobnych uszkodzeń. Obecne w nim witaminy (A, C, E) lub ich pochodne chronią dodatkowo naturalną strukturę skóry przed czynnikami drażniącymi [8].
Ekstrakty z szałwii muszkatołowej oraz liści aloesu wykazują łagodne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz regenerujące w stosunku do zewnętrznych warstw skóry, co jest szczególnie wskazane w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, przesuszonej i łuszczącej się [5,9,14].
Zaawansowane serum do pielęgnacji paznokci
Zaawansowane serum do pielęgnacji paznokci oraz naskórka ONCORIA zapewnia głęboką regenerację płytki paznokciowej, jak również otaczającego go naskórka. Zawarte w nim składniki naturalne i oleje roślinne, takie jak: olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej rycynowy, olej z oliwki europejskiej, z nasion słonecznika i awokado są źródłem wielu prozdrowotnych składników odżywczych gwarantujących długotrwałe nawilżenie i odżywienie płytki paznokciowej oraz jej okolic.
Oprócz samego wzmocnienia płytki, serum do pielęgnacji paznokci oraz naskórka ONCORIA wyrównuje także bruzdy i niedoskonałości, powstałe na skutek działania czynników zewnętrznych czy niedoboru witamin [1,12-14].
Zaawansowany krem do twarzy na dzień
Odżywczy, pielęgnujący i nawilżający krem do twarzy na dzień stanowi podstawę codziennej pielęgnacji skóry suchej, szorstkiej ze skłonnością do podrażnień. Zaawansowany krem do twarzy na dzień ONCORIA zawiera mieszaninę olejową nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), tj. kwasu oleinowo-linolowego z oleju z nasion słonecznika.
Bogata kompozycja substancji odżywczych dla skóry, takich jak: hialuronian sodu, wyciąg z korzenia oraz oleju z nasion marchwi, wykazują działanie regenerujące i zmiękczające [4,12,14]. Zaaplikowany na powierzchnię skóry twarzy krem poprawia jej strukturę, przyspieszając tym samym gojenie się drobnych uszkodzeń skóry.
Obecne w nim witaminy (A, C, E) lub ich pochodne chronią dodatkowo naturalną strukturę skóry przed czynnikami drażniącymi [8]. Kolagen zapewnia głęboką odnowę, doskonale wygładzając i napinając skórę [11]. Ekstrakty z kwiatów nagietka lekarskiego oraz liści aloesu wykazują łagodne działanie przeciwzapalne, regenerujące w stosunku do zewnętrznych warstw skóry, co jest szczególnie wskazane w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, przesuszonej i łuszczącej się [5,6,14].
Zaawansowany krem do twarzy na noc
Odżywczy, pielęgnujący i nawilżający krem do twarzy na noc stanowi podstawę codziennej pielęgnacji skóry suchej, szorstkiej ze skłonnością do podrażnień. Zaawansowany krem do twarzy na noc ONCORIA jest bogaty w egzogenne kwasy tłuszczowe (NNKT – kwas linolowy i linolenowy), które w połączeniu z kompleksem substancji ochronnych i regenerujących (m.in. z glicerolem, hialuronianem sodu, d-pantenolem i alantoiną) zapewniają skórze głębokie nawilżenie i odżywienie [1,4,6,12,14]. Zawarty w preparacie octan tokoferolu (witamina E), w połączeniu z beta-karotenem (prekursorem witaminy A) i palmityninanem askorbylu (pochodna witaminy C) działają antyoksydacyjnie, odżywczo i fotoochronnie spowalniając tym samym procesy starzenia się skóry [8].
Kolagen oraz masło Shea zapewniają głęboką odnowę, doskonale wygładzając i napinając skórę [11,14]. Zawarty w kremie ekstrakt z liści aloesu oraz wspomniane wcześniej alantoina i d-pantenol działają łagodnie przeciwzapalnie, przyspieszając naprawę przesuszonej lub podrażnionej skóry [5,14].
Autor: Dominik Mieszkowski
Bibliografia
1. Augustin M., Wilsmann-Theis D., Korber A., Kerscher M., Itschert G., Dippel M. and Staubach P. Diagnosis and treatment of xerosis cutis – a position paper. Journal Der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft 17:3-33, 2019.
2. Barrios D.M., Phillips G.S., Freites-Martinez A., Hsu M., Ciccolini K., Lucas A.S., Marchetti M.A., Rossi A.M., Lee E.H., Deng L., Markova A., Myskowski P.L. and Lacouture M.E. Outpatient dermatology consultations for oncology patients with acute dermatologic adverse events impact anticancer therapy interruption: a retrospective study. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology:8.
3. Bensadoun R.-J., Humbert P., Krutman J., Luger T., Triller R., Rougier A., Seite S. and Dreno B. Daily baseline skin care in the prevention, treatment, and supportive care of skin toxicity in oncology patients: recommendations from a multinational expert panel. Cancer Management and Research 5:401-408, 2013.
4. Casetti F., Wolfle U., Gehring W. and Schempp C.M. Dermocosmetics for Dry Skin: A New Role for Botanical Extracts. Skin Pharmacology and Physiology 24(6):289-293, 2011.
5. Dal’Belo S.E., Gaspar L.R. and Campos P. Moisturizing effect of cosmetic formulations containing Aloe vera extract in different concentrations assessed by skin bioengineering techniques. Skin Research and Technology 12(4):241-246, 2006.
6. Demska M., Topczewska-Bruns J., Maćkowiak-Matejczyk B. and Filipowski T. Skin care during and after radiotherapy. Curr. Gynecol. Oncol. 9(4):272-275, 2011.
7. Dreno B., Bensadoun R.J., Humbert P., Krutmann J., Luger T., Triller R., Rougier A. and Seite S. Algorithm for dermocosmetic use in the management of cutaneous side-effects associated with targeted therapy in oncology. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology 27(9):1071-1080, 2013.
8. Grunebaum L.D. and Baumann L.S. Nonprescription Topical Treatments for Skin Rejuvenation. Facial Plastic Surgery 30(1):3-11, 2014.
9. Hoffmann J., Gendrisch F., Schempp C.M. and Wolfle U. New Herbal Biomedicines for the Topical Treatment of Dermatological Disorders. Biomedicines 8(2):21, 2020.
10. Kokot M. Dermokosmetyki w onkologii. MGR.FARM 2(18):L22-L23, 2018.
11. Swatschek D., Schatton W., Kellermann J., Muller W.E.G. and Kreuter J. Marine sponge collagen: isolation, characterization and effects on the skin parameters surface-pH, moisture and sebum. European Journal of Pharmaceutics and Biopharmaceutics 53(1):107-113, 2002.
12. Vaughn A.R., Clark A.K., Sivamani R.K. and Shi V.Y. Natural Oils for Skin-Barrier Repair: Ancient Compounds Now Backed by Modern Science. American Journal of Clinical Dermatology 19(1):103-117, 2018.
13. Venkatachalam D., Thavamani B.S., Varghese K.V. and Vinod K.R. REVIEW ON HERBAL COSMETICS IN SKIN CARE. Indo American Journal of Pharmaceutical Sciences 6(1):781-789, 2019.
14. Wszołek K. and Piotrowska A. Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych. Kosmetologia Estetyczna 8(5):575-580, 2019.
Tags: oncoria oncoria one oncoria in oncoria fashion kosmetyki onkologiczne onkokosmetyki dermokosmetyki onkologiczne dermokosmetyki skóra po chemioterapii skóra po radioterapii kosmetyki po chemioterapii kosmetyki po radioterapii sucha skóra krem po radioterapii kremy po radioterapii radioterapia stereotaktyczna radioterapia ile trwa na czym polega radioterapia krem po radioterapii opinie pielęgnacja skóry po radioterapii współczesna zespół ręka-stopa maść po radioterapii odczyn popromienny po radioterapii krem po radioterapii forum skóra po radioterapii czym smarować pielęgnacja skóry po radioterapii krem przy radioterapii chemioterapia plamy na skórze po chemioterapii jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii krem po chemioterapii kosmetyki dla pacjentów onkologicznych kosmetyki podczas chemioterapii kosmetyki do skóry po chemioterapii kosmetyki w czasie chemioterapii sucha skóra po chemioterapii kosmetyki dla chorych na raka krem do skóry po chemioterapii balsam do ciała balsam nawilżający balsam oncoria balsam dla mężczyzn balsam emolient balsam po radioterapii serum do paznokci odżywka do paznokci onycholiza onycholiza paznokcie onycholiza paznokci onycholiza paznokcia leczenia onycholiza co to paznokcie po chemioterapii odżywka do paznokci po chemioterapii odpadające paznokcie po chemioterapii jak wzmocnić paznokcie po chemioterapii schodzenie paznokci po chemioterapii zniszczone paznokcie po chemioterapii chemioterapia a malowanie paznokci wpływ chemioterapii na paznokcie krem na dzien krem do twarzy na dzień krem do twarzy po chemioterapii ochronny krem na dzień krem nawilżający do twarzy krem do twarzy po radioterapii krem na dzień po radioterapii krem na dzień po chemioterapii krem do twarzy nawilżający krem męski do twarzy krem na noc krem do twarzy na noc regenerujący krem na noc krem na noc po radioterapii krem na noc po chemioterapii kremy na noc krem mocno nawilżający krem na naturalny krem nawilżający na noc krem silnie nawilżający krem regenerujący