Drugie życie opakowań – Oncoria One – upcycling opakowań
Zero waste, less waste, upcycling… Moda na bycie “eko” trwa w najlepsze. I bardzo dobrze! W końcu cel jest słuszny – chronić naszą planetę i zadbać o środowisko.
Na pewno znasz pojęcie “recykling”. Mamy nadzieję, że nie tylko w teorii, ponieważ recykling ma uzasadnienie ekologiczne, ale również ekonomiczne. A czy wiesz, czym właściwie jest upcycling? I czym się różni od recyklingu?
Recykling i upcycling opakowań
Recykling i upcycling – choć mają jeden cel – zminimalizować ilość wyrzucanych odpadów i chronić środowisko, nieco się od siebie różnią. Recykling polega na wykorzystywaniu opakowań do spakowania produktów przy następnej, nowej produkcji. Natomiast upcycling to ponowne użycie opakowania, ale w zmienionej formie np. szklaną butelkę przerabiamy a wazon. Dzięki niemu różne przedmioty zyskują drugie życie, a co ważniejsze – dodatkową wartość. Upcycling to zjawisko, z którym mamy do czynienia w zasadzie od początku ludzkości. Dotyczy to różnych przedmiotów, np. starej lampy kolejowej, która zamiast trafić na złom, staje się antykiem i zdobi dom czy biuro. Wiele innych przedmiotów, które wydają się być bezwartościowe, po pewnym czasie stają się antykami i zyskują wartość wyższą od pierwotnej ceny sprzedaży.
Upcycling w dużym stopniu dotyczy również opakowań. W Internecie możemy kupić np. torby i plecaki wykonane z plastikowych toreb, plandek, a nawet banerów reklamowych.
#ONeco – zostań mistrzem upcyclingu z Oncoria One!
Upcycling może dotyczyć również opakowań po dermokosmetykach dla skóry poddawanej chemioterapii i radioterapii. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka eko-trików, dzięki którym wykorzystasz je w prosty i kreatywny sposób.
#1 Zorganizuj swoje biurko!
Porozrzucane długopisy, mazaki, ołówki, a do tego walające się wszędzie nożyczki i linijki… Aby znaleźć na biurku to, czego potrzebujesz musisz wszcząć dochodzenie i przeprowadzić szczegółowe przeczesanie terenu, żeby finalnie znaleźć wszystko, oprócz tego, czego szukałeś. Znajome, prawda?
Tu z pomocą przychodzi pojemnik na długopisy! Nie musisz kupować nowego, wykorzystaj opakowanie zaawansowanego kremu na dzień lub na noc Oncoria One. Jak to zrobić?
Wystarczy, że:
- – odetniesz nożyczkami górną część opakowania,
- – włożysz do niego przybory biurowe.
I voila! Pojemnik na długopisy gotowy. Dzięki niemu nie tylko łatwiej będzie Ci utrzymać porządek, ale też – jeśli zdarzy Ci się go nie zachować i Twoje biurko będzie wyglądało jak po przejściu tornado – szybciej doprowadzisz je do porządku i po kilku chwilach znowu będzie zachęcało do pracy.
#WSKAZÓWKA Możesz spersonalizować swój pojemnik. Ozdób go naklejkami, pokoloruj mazakami, oklej bibułą albo… co tylko chcesz! Taki przystrojony pojemnik będzie nie tylko funkcjonalny, ale będzie również doskonałą ozdobą Twojego biurka!
#2 Dodaj wnętrzu ciepła!
O zapachu kokosa, wanilii, świeżego prania, białych róż, czekoladowych ciasteczek, morskiej bryzy… Na sklepowych półkach możesz znaleźć tysiące świeczek o przeróżnych zapachach i kolorach. Ich zdecydowaną wadą jest jednak cena, za dużą świeczkę popularnych marek trzeba zapłacić ok. 100 zł. Możesz znacząco obniżyć ten koszt i stworzyć nietuzinkową świeczkę samodzielnie!
Do wykonania świeczki potrzebujesz:
- – wosku – wybierz wosk pszczeli lub sojowy, który jest znacznie bezpieczniejszy dla zdrowia,
- – knota lub bawełnianego sznurka,
- – słoiczka po zaawansowanym kremie na noc lub na dzień Oncoria One,
- – aromatu lub olejku zapachowego.
#WSKAZÓWKA Wybierając zapach świecy, weź pod uwagę ich właściwości. Jeżeli świeca ma stanąć w sypialni, wybierz aromaty wyciszające i odprężające. Doskonale sprawdzi się lawenda, która wspomaga zasypianie i radzenie sobie ze stresem. Rewelacyjnym wyborem będzie również wanilia, która sprzyja relaksowi. Jeżeli chcesz stworzyć świeczkę do salonu lub kuchni wybierz zapachy owocowe, ziołowe lub morskie, które nie są usypiające. Doskonale sprawdzi się np. cynamon, pomarańcza, limonka.
Wiesz już, jaki zapach wybrać i co będzie Ci potrzebne. Teraz dowiesz się, jak zrobić świeczkę. To nic trudnego, na pewno sobie poradzisz.
- 1. Dokładnie wyczyść słoiczek po kremie i przymocuj na jego dnie knot lub bawełniany sznurek, tak aby wystawał on ponad poziom wosku, którym go przykryjesz. Owiń sznurek na ołówku i połóż go na naczyniu w taki sposób, aby podczas wypełniania słoiczka sznurek wystawał ponad poziom świecy. Jeżeli wolisz użyć knota ze sklepu potrzebujesz również blaszki, którą musisz przykleić na dnie słoiczka (np. przy pomocy kleju na gorąco).
- 2. Rozpuść wosk – wystarczy, że podgrzejesz go w kąpieli wodnej i będziesz regularnie mieszać. Możesz dodać do niego barwnik, w ten sposób sprawisz, że Twoja świeca będzie oryginalna i dostosowana do aranżacji Twojego wnętrza.
- 3. Dolej aromat – do wosku dodaj kilka lub kilkanaście kropli aromatu (dostosuj odpowiednią ilość kropli dopasowaną do wielkości naczynia).
- 4. Przelej wosk do słoiczka z knotem i poczekaj aż zastygnie.
- 5. Dotnij knot, żeby podczas palenia nie brudziło się wnętrze słoiczka.
Gotowe! Zapałki w ruch i możesz cieszyć się zapachem Twojej własnej, niepowtarzalnej świecy.
#WSKAZÓWKA Możesz urozmaicić swoją świecę dodatkami. Na dno wsyp nieco ziaren kawy lub suszoną lawendę. Weź pod uwagę również ozdobienie naczynia. W dekoracji sprawdzą się np. gałązki lawendy, laski cynamonu, jutowy sznurek.
Czy warto ponownie wykorzystywać opakowania?
Zastanawiasz się, czy warto ponownie wykorzystywać opakowania? Zdecydowanie tak! Upcycling ma dwie ważne zalety:
- – nie wydajesz niepotrzebnie pieniędzy na nowe przedmioty,
- – ograniczasz produkcję odpadów.
Nic tylko tworzyć! Jeżeli spodobał Ci się jakiś z naszych pomysłów albo wymyśliłeś inny i go zrealizowałeś, to koniecznie wyślij nam zdjęcie na naszym Fanpage’u – niech #EKOprzygoda z Oncorią podbija świat!