Kosmetyki onkologiczne

Jak dbać o paznokcie przy chemioterapii i radioterapii?

Paznokcie pomagają chronić końce naszych palców u rąk i stóp oraz umożliwiają wykonywanie czynności tj. drapanie, podnoszenie rzeczy lub zapinanie guzików. Jak pewnie wiecie, w sieci jest pełno zdjęć i historii i paznokciach, które wypadły po chemioterapii. Jednak kochane panie i szanowni panowie, są to pojedyncze przypadki i nie należy się obawiać. Objawem, którego doświadcza niemalże każda osoba w trakcie leczenia onkologicznego jest łamliwość, tkliwość i kruchość paznokci. Jednak są to skutki, z którymi w łatwy sposób możemy poradzić sobie w domowym zaciszu.

Jeśli nie masz czasu, aby przeczytać cały artykuł, na dole umieściliśmy odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań w zakresie pielęgnacji paznokci po chemioterapii i radioterapii.

Budowa paznokcia

Sama budowa paznokcia jest dość złożona, mimo że paznokieć wydaje się być stosunkowo mały. Zewnętrzną wartę paznokcia stanowi płytka paznokcia. Jest to najtwardsza część paznokcia, którą można zobaczyć. Pod płytką znajduje się tkanka, czyli łożysko paznokcia. Łożysko łączy naskórek z płytką, przewodząc do niej substancje odżywcze, które pozwalają utrzymać paznokcie w zdrowej kondycji i umożliwić wzrost nowych komórek. Natomiast u zbiegu skórki i końca płytki, pod spodem znajduje się macierz paznokcia. Macierz paznokcia jest nazywana potocznie korzeniem, ponieważ to tu wzrasta paznokieć. Jeśli macierz zostanie uszkodzona, wzrost paznokcia zostaje zaburzony, co widać np. w zmianie jego kształtu.

Zmiany paznokci w trakcie chemioterapii lub radioterapii przybierają różne formy. Zmiany te mogą zajść w łożysku paznokcia lub w samej płytce paznokcia. Najczęściej zmiany paznokci w wyniku leczenia onkologicznego są tymczasowe, jednak w przypadku niektórych form terapii oraz nowotworów mogą być to zmiany trwałe.

Zmiana paznokci w trakcie chemioterapii i radioterapii

W zależności od tego, czy jesteś w trakcie chemioterapii lub radioterapii, możesz zauważyć na paznokciach zarówno zmiany w ich wyglądzie, dotyku i działaniu. Zmiany możesz również zauważyć w tkance wokół lub pod paznokciami. Zmiany mogą dotyczyć jednego, dwóch, kilku lub wszystkich paznokci. Niektóre z nich pojawiają się wkrótce po rozpoczęciu leczenia, ale inne mogą pojawić się tygodnie lub miesiące po rozpoczęciu leczenia. Niektóre typowe zmiany paznokci u rąk i nóg w wyniku chemioterapii i radioterapii obejmują:

  • – bolesność i tkliwość,
  • – zmianę grubości i wytrzymałości paznokci, które powodują ich osłabienie,
  • – suche i popękane skórki wokół łożyska paznokcia,
  • – przebarwienia, czyli zmiana koloru paznokci lub łożyska paznokcia (płytki paznokciowe są zwykle prześwitujące-przezroczyste; niektóre leki lub promieniowanie mogą powodować ciemnienie skóry lub samego paznokcia),
  • – rozdwojenie się paznokcia,
  • –  uniesienie się płytki paznokcia z łożyska lub odpadnięcie płytki paznokcia,
  • – zmianę kształtu w postaci bruzd, grzbietów, dołków, plamek,
  • – małe lub głębokie pęknięcia na opuszkach palców, płytce paznokcia lub łożysku
  • – wolniejszy wzrost paznokci niż zwykle lub jego chwilowy zanik,
  • – zanokcica objawiająca się zaczerwienieniem, a czasami obrzękiem paznokcia i otaczającego go naskórka (czasami zapalenie może być na tyle bolesne, że utrudnia wykonywania codziennych czynności)

Rodzaj zmiany paznokci

Niektóre metody leczenia raka, które mogą to powodować

Ciemne obszary naskórka

Terapia celowana antyangiogennymi inhibitorami multikinaz (sorafenib, sunitynib)

Przebarwione (przebarwione) paznokcie

Chemioterapia taka jak bleomycyna, kapecytabina, cyklofosfamid, dakarbazyna, danorubicyna, doksorubicyna, idarubicyna, melfalan, metotreksat

Terapia celowana, np. inhibitory EGFR (erlotynib, gefitynib) oraz przeciwciała monoklonalne (cetuksymab, panitumumab),

Szczeliny (głębokie bruzdy)

Terapia celowana lub immunoterapia przeciwciała monoklonalne (cetuksymab, panitumumab)

Krwotoki (krwotok odłamkowy)

Taksany chemioterapeutyczne (doksorubicyna, docetaksel, paklitaksel, nab-paklitaksel)

Zapalenie (zanokcica)

Taksany chemioterapeutyczne (doksorubicyna, docetaksel, paklitaksel, nab-paklitaksel)

Terapia celowana Inhibitory EGFR (erlotynib, gefitynib, dakomitynib), przeciwciała monoklonalne (cetuksymab, necitumumab, panitumumab) i inhibitory mTOR (ewerolimus, temsirolimus)

Onycholiza

Chemioterapia, taka jak dakarbazyna, daunorubicyna i mitoksantron

Terapia celowana, np. inhibitory mTOR (ewerolimus, temsirolimus)

Utrata paznokci

Chemioterapia, taka jak bleomycyna i 5-fluorouracyl (5-FU)

Grzbiety, linie, zmarszczki lub inne przebarwienia

Chemioterapia, taka jak cyklofosfamid, doksorubicyna, docetaksel, hydroksymocznik, idarubicyna, ifosfamid i 5-fluorouracyl (5-FU)

Leczenie onkologiczne a zmiany w płytce paznokcia

Niektóre formy terapii stosowane w leczeniu raka mogą zatrzymać wzrost paznokci podczas ich przyjmowania lub przyczynić się do powstania białych poziomych linii na płytce paznokcia, są to tzw. linie Beau. Linie Beau są one nieszkodliwe i zwykle zanikają po zakończeniu leczenia).

#WażnaInformacja: Jeśli otrzymujesz leczenie w cyklach, paznokcie mogą trochę odrastać pomiędzy cyklami. W tym okresie warto wesprzeć organizm od wewnątrz, stosując Oncoria IN DERMA lub Oncoria IN FORTE, aby odpowiednio odżywić witaminami i kwasami nowopowstające komórki.  

Czego nie robić z paznokciami podczas chemioterapii i radioterapii

  • – nie bierz gorących kąpieli – nie mocz stóp czy rąk w gorącej wodzie lub wannie z hydromasażem,
  • – nie obgryzaj paznokci lub skórek,
  • – nie wykonuj czynności domowych tj. sprzątanie bez odpowiedniego zabezpieczenia paznokci np. załóż rękawiczki,
  • – nie wywieraj nacisku na płytkę paznokcia np. nosząc mocno przylegające buty lub rękawiczki

Co mogę zrobić, aby poprawić kondycję paznokci po chemioterapii/i lub radioterapii?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci poprawić kondycję paznokci po chemioterapii i/lub radioterapii, a także działania, które warto podjąć, aby zapobiec pogorszeniu się kondycji paznokcia. 

  • – codziennie sprawdzaj swoje dłonie i stopy pod kątem zmian na paznokciach,
  • – chroń ręce podczas wykonywania codziennych czynności, np. zakładaj rękawiczki podczas zmywania naczyń, prac w ogrodzie lub przy sprzątaniu,
  • – nawilżaj paznokcie oraz skórki naturalnymi olejkami np. stosując zaawansowane serum do paznokci Oncoria ONE,
  • – utrzymuj paznokcie w czystości, aby uniknąć infekcji,
  • – nie wykonuj zabiegów, które mogą przerwać ciągłość naskórka,
  • – staraj się otrzymać krótkie paznokcie – zmniejszysz w ten sposób ryzyko zahaczenia o coś lub całkowitego zerwania paznokcia,
  • – wybierając się do salonu kosmetycznego zwróć uwagę na stosowane do pielęgnacji paznokci narzędzia – powinny one być dostosowane do struktury paznokci podatnych na uszkodzenie,
  • – noś obuwie, które nie uciska paznokcia oraz łożyska.

#Pamiętaj: Noś rękawiczki podczas zmywania lub sprzątania – kruche paznokcie po chemii nie znoszą środków czyszczących. Najlepiej całkowicie unikać żrących środków czyszczących.

5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących pielęgnacji paznokci w trakcie chemioterapii i radioterapii

Jakie skutki uboczne może mieć chemioterapia na moje paznokcie?

Chemioterapia może powodować wysuszanie, łamliwość i łamliwość paznokci. Mogą również wystąpić przebawienia lub bruzdy. To, czy wystąpią działania niepożądane zależy od rodzaju chemioterapii oraz jej dawek. Pamiętaj, że zawsze możesz przygotować się do leczenia onkologicznego np. wzmacniając kondycję swoich paznokci zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz.

Jak dbać o paznokcie?

Zanim zaczniesz chemię, udaj się do kosmetyczki lub wykonaj pielęgnację w domowym zaciszu. Obetnij krótko paznokcie – upewnij się że krawędzie są proste i gładkie – zapobiega to wrastaniu paznokci i ewentualnym infekcjom. Podobnie jak Twoja skóra, Twoje paznokcie potrzebują odpowiedniego nawilżenia, aby zapobiec wysuszeniu podczas chemioterapii, stosuj olejki, balsam lub dedykowane do tego serum do paznokci Oncoria ONE. Nie zapomnij o paznokciach u nóg!

Czy mogę używać lakieru do paznokci podczas chemioterapii?

Twoje paznokcie ucierpią mniej, jeśli zdecydujesz się na pozostawienie ich w naturalnym stanie. Lekarze odradzają stałe noszenie lakieru do paznokci, jednak możesz pomalować paznokcie na specjalne okazje lub jeśli masz na to ochotę. Pamiętaj tylko, aby wybierać lakiery do paznokci bez alkoholu i acetonu. Przed nałożeniem lakieru warto nałożyć odżywczą bazę, aby sam lakier nie wnikał w delikatny paznokieć. Lakier możesz zmyć tego samego lub następnego dnia używając delikatnego zmywacza do paznokci bez acetonu.

Czy witaminy lub oleje tłoczone na zimno mogą przeciwdziałać typowym „chemo-paznokciom”?

Prehabilitacja jest niezwykle ważnym etapem w leczeniu nowotworu. Każde przygotowanie organizmu w formie wzmocnienia kondycji komórek od wewnątrz czy zewnątrz, pozwala zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować skutki uboczne wynikające z choroby oraz jej leczenia. Warto jednak wybierać te produkty, które są przebadane i sprawdzone, a także zawierają proste składy jak np. ONCORIA IN lub ONCORIA ONE. Przy wyborze produktów unikaj wszelkiego rodzaju suplementów diety, ponieważ ich jakość oraz skład nie jest w żaden sposób weryfikowana.

Jak długo potrwa, zanim moje paznokcie będą wyglądały normalnie po leczeniu raka?

Pełna regeneracja i odrost zdrowego paznokcia u ręki od momentu zakończeniu leczenia onkologicznego trwa około 6 miesięcy, a paznokcia stopy do 1,5 roku.

Polecane produkty :

Bibliografia

  1. 1. Alzahrani MF, AlJasser MI. Nail changes during chemotherapy. New Eng J Med. 2018;379:1561. Accessed at https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJM on December 17, 2019.
  2. 2. Capriott K, Capriotti J, Pelletier J, Stewart K. Chemotherapy-associated paronychia treated with 2% povidone-iodine: A series of cases. Cancer Manag Res. 2017;9:225-228.
  3. 3. Chu N-S, Wu I-C, Chen L-T, Chin Y-Y. Beau’s lines in nails: An indicator of recent docetaxel and 5-FU use. Kaohsiung J Med Sci. 2018;34:181-183.
  4. 4. Cubero DIG Abdalla BMZ, Schoueri J, et al. Cutaneous side effects of molecularly targeted therapies for the treatment of solid tumors. Drugs Context. 2018;7:212516. Accessed at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6052912/ on December 16, 2019
  5. 5. Dasanu CA, Alvarez-Argote J, Lippman SM, Plaxe SC. Longitudinal thumbnail fissures due to erlotinib therapy for lung cancer. J Oncol Pharm Pract. 2018;24:299-231.
  6. 6. Lacouture M, Sibaud V. Toxic side effects of targeted therapies and immunotherapies affecting the skin, oral mucosa, hair, and nails. Am J Clin Dermatol. 2018;19(Suppl 1):31-39.
  7. 7. Lacouture ME, Anadkat M, Jatoi A et al. Dermatologic toxicity occurring during anti-EGFR monoclonal inhibitor therapy in patients with metastatic colorectal cancer: A systematic review. Clin Colorectal Cancer. 2018;17:85-96.
  8. 8. Lacouture ME. Management of dermatologic toxicities. Highlights of the NCCN 20th annual conference. J Natl Compr Canc Netw. 2015;23:282-288.
  9. 9. Matthews NH, Moustafa F, Kaskas NM, Robinson-Bostom L, & Pappas-Taffer L. Dermatologic toxicities of anticancer therapy. In Niederhuber  JE, Armitage JO, Kastan MB, Doroshow JH,  Tepper, JE, eds. Abeloff’s Clinical Oncology. 6th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2019:621-648.
  10. 10.Stulhofer Buzina D, Martinac I, Ledic Drvar D, et al. The most common cutaneous side effects of epidermal growth factor receptor inhibitors and their management. Acta Dermatovenerol Croat. 2015;23:282-288.

Tags: serum do paznokci odżywka do paznokci onycholiza onycholiza paznokcie onycholiza paznokci onycholiza paznokcia leczenia onycholiza co to paznokcie po chemioterapii odżywka do paznokci po chemioterapii odpadające paznokcie po chemioterapii jak wzmocnić paznokcie po chemioterapii schodzenie paznokci po chemioterapii zniszczone paznokcie po chemioterapii chemioterapia a malowanie paznokci wpływ chemioterapii na paznokcie oncoria oncoria one kosmetyki onkologiczne onkokosmetyki dermokosmetyki onkologiczne dermokosmetyki skóra po chemioterapii skóra po radioterapii kosmetyki po chemioterapii kosmetyki po radioterapii krem po radioterapii kremy po radioterapii oparzenia po radioterapii maść po radioterapii krem ochronny przy radioterapii krem przy radioterapii balsam po radioterapii czym smarować skórę po radioterapii jak leczyć oparzenia po radioterapii jak pielęgnować skórę po radioterapii jaki krem po radioterapii czym smarowac oparzenia po radioterapii brązowe paznokcie paznockie brązowe czarne kreseczki na paznokciach przebarwione paznokcie u nóg ciemne plamki na paznokciach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *