Kosmetyki onkologiczne

Kolagen – sekret młodości

Kolagen – sekret młodości

Kolagen oraz elastyna to dwa białka, które stanowią główną strukturalną podstawę skóry. W przypadku zaburzenia w procesie syntezy lub degradacji tych związków skóra nie tylko traci młody wygląd, ale także dochodzi do upośledzenia jej funkcji.

Kolagen – budowa kolagenu

Mianem kolagenu określa się grupę białek, które zlokalizowane są w tkance łącznej i stanowią około 25% wszystkich białek zawartych w ciele człowieka. Głównym zadaniem kolagenu jest zapewnienie tkance wytrzymałości mechanicznej, co jest możliwie dzięki molekularnej budowie cząsteczki.

Łańcuch kolagenu składa się w około 30% z glicyny. W budowie cząsteczki znajdują się również  alanina, prolina oraz hydroksyprolina. Charakterystycznymi aminokowasami, które występują w kolagenie, są lizyna oraz jej pochodna – hydroksylizyna. Nietypowa budowa cząsteczki kolagenu (struktura superhelisy) wpływa na jej fizykochemiczne właściwości, z których największą jest właśnie duża wytrzymałość na rozciąganie oraz urazy mechaniczne. Jednak, aby zapobiec zaburzeniom struktury kolagenu, potrzebna jest duża ilość energii.

Funkcje kolagenu w skórze

W skórze występuje kolagen typu I, III i IV. Około 40% całego kolagenu organizmu znajduje się w skórze, gdzie stanowi blisko 70% masy wszystkich białek skóry. Większość cząsteczek zlokalizowana jest na poziomie skóry właściwej, gdzie znajdują się również fibroblasty, które są odpowiedzialne za ich syntezę i rozkład. Dzięki zachowaniu odpowiedniej proporcji pomiędzy syntezą a degradacją kolagenu jest niezwykle ważne dla prawidłowej funkcji tkanki łącznej – jej zachwianie może prowadzić m.in. do niewłaściwego procesu gojenia się ran, czy regeneracji skóry.

Jako że kolagen stanowi jeden z podstawowych budulców tkanki łącznej na poziomie komórkowym, może spajać ze sobą wszystkie elementy strukturalne. Kolagen pełni funkcję pewnego rodzaju biologicznego kleju, który łączy ze sobą pewne elementy tkanki, aby zapewnić jej integralność. Funkcja „kleju” spełniana jest również na wyższych poziomach komórek. Integralność skóry właściwej z naskórkiem również gwarantuje białko kolagenowe. Włókna kolagenowe tworzą usystematyzowaną sieć do które przyłączone są pozostałe elementy macierzy pozakomórkowej. W sytuacji, gdzie zadziała czynnik zewnętrzny, owa sieć się odkształca, jednak gdy bodziec przestanie działać, cząsteczki mogą wrócić na swoje miejsce. 

Kolejną ważną cechą kolagenu jest jego zdolność do wiązania wody. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu włókna skóry właściwej zachowują swoją strukturę i właściwości. Skóra jest wówczas sprężysta i napięta, a to zapewnia jej odporność na działanie czynników mechanicznych i pozwala spełniać funkcję bariery ochronnej. 

Kolagen w dermokosmetykach onkologicznych Oncoria One

Starzenie się skóry jest procesem, który występuje naturalnie jako efekt zmniejszania się biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnienia procesów regeneracyjnych, a także utratą zdolności adaptacyjnych ustroju. Jednak wraz z kolejnymi etapami leczenia zdrowe komórki znacznie szybciej ulegają degradacji, co dodatkowo objawia się łuszczeniem skóry, podrażnieniem, zaczerwienieniem oraz nadmierną suchość. Jednak nie musimy bezczynnie poddawać się procesowi starzenia, czy skutkom ubocznym leczenia.

Aby móc cieszyć się zdrowy wyglądem skóry w trakcie terapii należy dostarczać jej witamin i molekuł, które będą w stanie uzupełniać brakujące elementy jej budowy oraz stymulować i wspierać jej naturalne funkcje. Ponieważ podstawowymi elementami budulcowymi skóry są białka w tym przede wszystkim kolagen i elastyna najwłaściwsze jest uzupełnianie niedoboru właśnie tych składników. 

 

Kolagen stanowi jeden ze składników aktywnych naszych kremów do twarzy Oncoria One. 

Kolagen stanowi jeden ze składników aktywnych naszych kremów do twarzy Oncoria One. 

 

Receptury naszych kremów do twarzy oparte są o najnowszą wiedzę z zakresu dermatologii i kosmetologii, a także tworzone przy współpracy z pacjentami onkologicznymi. Na każdym etapie tworzenia wszystkie nasze preparaty są poddawane procedurom badawczym, które pozwalają szczegółowo sprawdzić ich bezpieczeństwo i działanie kosmetyczne.

Dzięki zawartości kolagenu krem do twarzy zapewnia głęboką odnowę, doskonale wygładzając i napinając skórę. Co więcej, w recepturze kremu umieściliśmy ekstrakt z liści aloesu oraz alantoina i D-pantenol, które działają przeciwzapalnie, przyspieszając naprawę przesuszonej lub podrażnionej skóry.

Zestaw pielęgnacyjno-regeneracyjny ONcare Duo dedykowany jest do walki z objawami wczesnych oraz późnych skutków ubocznych leczenia onkologicznego m.in. chemioterapii, czy radioterapii.

Bibliografia

  1. Żelaszczyk D, Waszkielewicz A., Marona H. Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetol Med. Kosmetol 2012; 2(1): 14-20.
  2. Ricard-Blum S. The Collagen Family. Cold Spring Harb Perspect Biol 2011; 3(1): a004978.
  3. Codriansky KA, Quintanilla–Dieck MJ, Gan S., et al. Intracellular degradation of elastin by cathepsin K in skin fibroblast – a possible role in photoaging. Photochem Photobiol 2009; 85(6): 1356-1363.

 

Tags: kolagen oncoria oncoria one oncoria in oncoria fashion kosmetyki onkologiczne onkokosmetyki dermokosmetyki onkologiczne dermokosmetyki skóra po chemioterapii skóra po radioterapii kosmetyki po chemioterapii kosmetyki po radioterapii sucha skóra krem po radioterapii kremy po radioterapii radioterapia stereotaktyczna radioterapia ile trwa na czym polega radioterapia krem po radioterapii opinie pielęgnacja skóry po radioterapii współczesna zespół ręka-stopa maść po radioterapii odczyn popromienny po radioterapii krem po radioterapii forum skóra po radioterapii czym smarować pielęgnacja skóry po radioterapii krem przy radioterapii chemioterapia plamy na skórze po chemioterapii jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii krem po chemioterapii kosmetyki dla pacjentów onkologicznych kosmetyki podczas chemioterapii kosmetyki do skóry po chemioterapii kosmetyki w czasie chemioterapii sucha skóra po chemioterapii kosmetyki dla chorych na raka krem do skóry po chemioterapii balsam do ciała balsam nawilżający balsam oncoria balsam dla mężczyzn balsam emolient balsam po radioterapii serum do paznokci odżywka do paznokci onycholiza onycholiza paznokcie onycholiza paznokci onycholiza paznokcia leczenia onycholiza co to paznokcie po chemioterapii odżywka do paznokci po chemioterapii odpadające paznokcie po chemioterapii jak wzmocnić paznokcie po chemioterapii schodzenie paznokci po chemioterapii zniszczone paznokcie po chemioterapii chemioterapia a malowanie paznokci wpływ chemioterapii na paznokcie krem na dzien krem do twarzy na dzień krem do twarzy po chemioterapii ochronny krem na dzień krem nawilżający do twarzy krem do twarzy po radioterapii krem na dzień po radioterapii krem na dzień po chemioterapii krem do twarzy nawilżający krem męski do twarzy krem na noc krem do twarzy na noc regenerujący krem na noc krem na noc po radioterapii krem na noc po chemioterapii kremy na noc krem mocno nawilżający krem na naturalny krem nawilżający na noc krem silnie nawilżający krem regenerujący

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *