Kolagen – sekret młodości
Kolagen oraz elastyna to dwa białka, które stanowią główną strukturalną podstawę skóry. W przypadku zaburzenia w procesie syntezy lub degradacji tych związków skóra nie tylko traci młody wygląd, ale także dochodzi do upośledzenia jej funkcji.
Kolagen – budowa kolagenu
Mianem kolagenu określa się grupę białek, które zlokalizowane są w tkance łącznej i stanowią około 25% wszystkich białek zawartych w ciele człowieka. Głównym zadaniem kolagenu jest zapewnienie tkance wytrzymałości mechanicznej, co jest możliwie dzięki molekularnej budowie cząsteczki.
Łańcuch kolagenu składa się w około 30% z glicyny. W budowie cząsteczki znajdują się również alanina, prolina oraz hydroksyprolina. Charakterystycznymi aminokowasami, które występują w kolagenie, są lizyna oraz jej pochodna – hydroksylizyna. Nietypowa budowa cząsteczki kolagenu (struktura superhelisy) wpływa na jej fizykochemiczne właściwości, z których największą jest właśnie duża wytrzymałość na rozciąganie oraz urazy mechaniczne. Jednak, aby zapobiec zaburzeniom struktury kolagenu, potrzebna jest duża ilość energii.
Funkcje kolagenu w skórze
W skórze występuje kolagen typu I, III i IV. Około 40% całego kolagenu organizmu znajduje się w skórze, gdzie stanowi blisko 70% masy wszystkich białek skóry. Większość cząsteczek zlokalizowana jest na poziomie skóry właściwej, gdzie znajdują się również fibroblasty, które są odpowiedzialne za ich syntezę i rozkład. Dzięki zachowaniu odpowiedniej proporcji pomiędzy syntezą a degradacją kolagenu jest niezwykle ważne dla prawidłowej funkcji tkanki łącznej – jej zachwianie może prowadzić m.in. do niewłaściwego procesu gojenia się ran, czy regeneracji skóry.
Jako że kolagen stanowi jeden z podstawowych budulców tkanki łącznej na poziomie komórkowym, może spajać ze sobą wszystkie elementy strukturalne. Kolagen pełni funkcję pewnego rodzaju biologicznego kleju, który łączy ze sobą pewne elementy tkanki, aby zapewnić jej integralność. Funkcja „kleju” spełniana jest również na wyższych poziomach komórek. Integralność skóry właściwej z naskórkiem również gwarantuje białko kolagenowe. Włókna kolagenowe tworzą usystematyzowaną sieć do które przyłączone są pozostałe elementy macierzy pozakomórkowej. W sytuacji, gdzie zadziała czynnik zewnętrzny, owa sieć się odkształca, jednak gdy bodziec przestanie działać, cząsteczki mogą wrócić na swoje miejsce.
Kolejną ważną cechą kolagenu jest jego zdolność do wiązania wody. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu włókna skóry właściwej zachowują swoją strukturę i właściwości. Skóra jest wówczas sprężysta i napięta, a to zapewnia jej odporność na działanie czynników mechanicznych i pozwala spełniać funkcję bariery ochronnej.
Kolagen w dermokosmetykach onkologicznych Oncoria One
Starzenie się skóry jest procesem, który występuje naturalnie jako efekt zmniejszania się biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnienia procesów regeneracyjnych, a także utratą zdolności adaptacyjnych ustroju. Jednak wraz z kolejnymi etapami leczenia zdrowe komórki znacznie szybciej ulegają degradacji, co dodatkowo objawia się łuszczeniem skóry, podrażnieniem, zaczerwienieniem oraz nadmierną suchość. Jednak nie musimy bezczynnie poddawać się procesowi starzenia, czy skutkom ubocznym leczenia.
Aby móc cieszyć się zdrowy wyglądem skóry w trakcie terapii należy dostarczać jej witamin i molekuł, które będą w stanie uzupełniać brakujące elementy jej budowy oraz stymulować i wspierać jej naturalne funkcje. Ponieważ podstawowymi elementami budulcowymi skóry są białka w tym przede wszystkim kolagen i elastyna najwłaściwsze jest uzupełnianie niedoboru właśnie tych składników.
Kolagen stanowi jeden ze składników aktywnych naszych kremów do twarzy Oncoria One.
Receptury naszych kremów do twarzy oparte są o najnowszą wiedzę z zakresu dermatologii i kosmetologii, a także tworzone przy współpracy z pacjentami onkologicznymi. Na każdym etapie tworzenia wszystkie nasze preparaty są poddawane procedurom badawczym, które pozwalają szczegółowo sprawdzić ich bezpieczeństwo i działanie kosmetyczne.
Dzięki zawartości kolagenu krem do twarzy zapewnia głęboką odnowę, doskonale wygładzając i napinając skórę. Co więcej, w recepturze kremu umieściliśmy ekstrakt z liści aloesu oraz alantoina i D-pantenol, które działają przeciwzapalnie, przyspieszając naprawę przesuszonej lub podrażnionej skóry.
Zestaw pielęgnacyjno-regeneracyjny ONcare Duo dedykowany jest do walki z objawami wczesnych oraz późnych skutków ubocznych leczenia onkologicznego m.in. chemioterapii, czy radioterapii.
Bibliografia
- Żelaszczyk D, Waszkielewicz A., Marona H. Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetol Med. Kosmetol 2012; 2(1): 14-20.
- Ricard-Blum S. The Collagen Family. Cold Spring Harb Perspect Biol 2011; 3(1): a004978.
- Codriansky KA, Quintanilla–Dieck MJ, Gan S., et al. Intracellular degradation of elastin by cathepsin K in skin fibroblast – a possible role in photoaging. Photochem Photobiol 2009; 85(6): 1356-1363.