Co to jest macerat?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest macerat. Macerat to olejowy wyciąg z różnych części roślin m.in. korzeni, pąków, liści lub kwiatów. Macerat, oprócz oleju bazowego zawiera rozpuszczalne w tłuszczach substancje aktywne pochodzące z danej rośliny. W przypadku maceratu z marchwi wykazano, że ma on działanie silnie przeciwutleniające i przeciwrodnikowe. Co więcej, olej z marchwi posiada właściwości napinające, uspokajające, polepsza podział komórek, zapobiega zagłębianiu się zmarszczek, a także tonizuje, chroni i wyrównuje koloryt skóry.
Macerat z marchwi, a TEWL
Macerat z marchwi to naturalna substancja aktywna bogata w minerały i beta-karoten, który znany jest również jako prekursor prowitaminy A. Wspominana prowitamina A to główna substancja czynna, która pod wpływem witaminy E, przekształca się w skórze w witaminę A, pomagając przede wszystkim zachować zdrową kondycję skóry oraz zapewnić jej właściwe funkcje regulacyjne.
Kosmetyki pielęgnujące, które zawierają macerat z marchwi normalizują grubość skóry oraz warstwę rogową naskórka, dzięki czemu wzmacniają jego funkcję ochronną oraz zmniejszają TEWL (Trans Epidermal Wather Loss).
TEWL (Trans Epidermal Wather Loss) to transepidermalna utrata wody w skórze. W sytuacji, gdy TEWL jest podwyższony, cały organizm traci wodę, a skóra jest słabo nawilżona. Dlatego należy podejmować mądre działania pielęgnacyjne, które będą miały na celu zarówno nawilżenie i odżywienie skóry, jak i jej wzmocnienie; tylko dzięki takim działaniom jesteśmy w stanie zabezpieczyć skórę przed TEWL.
Poprzez wzmacnianie naturalnego systemu ochronnego skóry, możesz najskuteczniej ograniczyć ucieczkę wody z jej wnętrza przez naskórek. Skóra, która ma wzmocniony ekosystem tzn. jest bogata w wilgoć oraz lipidy – jest najlepszą tarczą ochronną organizmu przed różnymi czynnikami: bakteriami, mrozem, wiatrem, promieniowaniem UV, czy zanieczyszczeniami. Odpowiednio przygotowana skóra chroniona jest przed niekontrolowaną ucieczką wody. Warto o tym pamiętać przygotowując się do radioterapii, czy chemioterapii – ponieważ w bardzo dużej kwestii to od nas samych i podjętych przez nas działań zależy poziom nawilżenia skóry.
Macerat z marchwi, a zawartość składników odżywczych
Macerat (olej) z marchwi zawiera przede wszystkim karoteny oraz tokoferole, dzięki czemu stosowany w kosmetyce działa na skórę podrażnioną lub przesuszoną w sposób odżywczy, regenerujący i zmiękczający. Poprawia on stan tkanki łącznej skóry właściwej, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i miękka w dotyku.
Karoten to prowitamina dla witaminy A występuje głównie jako α-karoten i β-karoten. Jednak warto wspomnieć, że istnieją również γ-, δ- i ε-karoteny. W kosmetyce stosowany jest głównie β-karoten, czyli związek, który przy współpracy z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi wytwarza witaminę A. Stosowany na skórę w odpowiednim stężeniu pobudza działanie włókien kolagenowych, ma działanie przeciwrodnikowe oraz ochronne przed promieniami UV.
Tokoferol, czyli witamina E to biologiczny antyutleniacz. W kosmetyce witamina E stanowi ważny składnik pielęgnacyjny poprawiający nawilżenie i sprężystość skóry. Tokoferol zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, chroniąc jednocześnie integralność komórek. Witamina E przywraca równowagę skórze oraz hamuje jej procesy starzenia się.
Kosmetyki zawierające w składzie macerat z marchwi są szczególnie zalecane w przypadku łagodzenia skutków poparzeń słonecznych. Co więcej, dzięki zawartości wosku pszczelego, kosmetyki z olejem z marchwi będą jeszcze skuteczniej leczyły spękaną i podrażnioną skórę.
Karotenoidy, czyli prowitamina A
Karotenoidy to grupa naturalnych barwników roślinnych o kolorze od żółtego do czerwonego, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Karotenoidy mają zdolność pochłaniania promieni UV – są inhibitorami wolnych rodników. Karotenoidy można w dużych ilościach znaleźć w marchwi, kwiatach nagietka czy owocach dzikiej róży.
Karotenoidy są bardziej znane jako prowitamina A. Właściwości przeciwnowotworowe oraz inne korzyści zdrowotne zapewniane przez β-karoten obejmują ochronę przed chorobami układu krążenia lub zapobieganie zaćmie. Jak wcześniej wspomnieliśmy, marchew jest jednym z najlepszych źródeł β-karotenu. Zawartość karotenu w marchwi waha się w granicach 60–120 mg / 100 g, jednak co ciekawe, niektóre odmiany mogą zawierać nawet do 300 mg / 100 g. A jak przekłada się to w kosmetyce? Olej uzyskany z korzenia marchwi zawiera wysoką zawartość kwasu linolowego oraz lekką konsystencję, która nie pozostawia na skórze tłustego filmu oraz nie powoduje powstawania zaskórników (niekomedogenność).
Witamina A w kosmetykach
Pod wpływem promieniowania słonecznego poziom retinolu w naszym organizmie znacząco spada, szczególnie na skutek działania promieniowania UVA, które dociera do nas przez cały rok. Dlatego należy regularnie uzupełniać braki witaminy A poprzez stosowanie zbilansowanej diety oraz aplikację kosmetyków z witaminą A bezpośrednio na skórę.
Niedobór witaminy A w organizmie w pierwszej kolejności objawia się suchą, łuszczącą i zrogowaciałą skórą. Kolejnymi objawami są: wysypka skórna, częste infekcje, brak apetytu czy złe widzenie. Co więcej, niedobór witaminy A widoczny jest również na paznokciach, które są się łamliwe i kruche oraz włosach, które pozbawione są blasku.
Jak zadbać o dostarczanie witaminy A w diecie?
Źródłem prowitaminy A są głównie produkty pochodzenia roślinnego, do których zaliczamy m.in.:
- · marchew,
- · dynię,
- · szpinak,
- · pomidory,
- · morele,
- · zielone warzywa: sałata, zielony groszek, koper, pietruszka.
Jak zadbać o dostarczanie witaminy A w pielęgnacji skóry?
Jeśli chcesz dostarczyć skórze witaminy A, wybieraj kosmetyki, które oparte są o macerat z marchwi oraz naturalne ekstrakty z nasion marchwi, czy kwiatów nagietka. Dzięki dobrej rozpuszczalności w tłuszczach, skóra dobrze zareaguje na retinol zawarty w kosmetykach, co bezpośrednio przełoży się na poziom nawilżenia skóry oraz spowolnienie procesu starzenia się.
Pamiętaj, że witamina A to jedna z najwcześniej odkrytych witamin i nie bez powodu nazwana została „witaminą młodości”!
Bibliografia
- 1. Extraction of Carrot (Daucus carota L.) Carotenes under Different Conditions
- 2. Kosmetyka stosowana. Joanna Dylewska-Grzelakowska, Warszawa 2010
- 3. Michalak M., Paradowska K., Zielińska A., Selected plant oils as a source of carotenoids for the applications in cosmetology Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2018.
- 4. Kataria D., Chahal K., Kaur P., Kaur R., Carrot Plant-A Potential Source of High Value Compounds and Biological Activities: A Review. Proc Indian Natn Sci Acad 82 No. 4 September 2016 pp. 1237-1248
- 5. Igielska-Kalwat J., Wawrzyńczak A., Nowak I., β-Carotene as an exemplary carotenoid and its application in cosmetic industry. CHEMIK 2012, 66, 2, 140-144.
- 6. Kubat-Sikorska A., Stryjecka M., Kiełtyka-Dadasiewicz A., Znaczenie karotenoidów w kosmetologii i ich naturalne źródła. Rośliny w nowoczesnej kosmetologii. Monografia Naukowa Lublin 2016.