Kosmetyki onkologiczne

Olej z awokado – nie tylko na kanapki

Awokado – egzotyka i moc witamin

Awokado to egzotyczny owoc pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie występuje naturalnie. Na kontynencie europejskim został bliżej poznany dopiero w wieku XII. W swoim składzie awokado zawiera 20-30% tłuszczów, dlatego nazywa się go owocem maślanym. Oprócz tego awokado jest bogatym źródłem witaminy:

  • – E,
  • – A,
  • – B1,
  • – B2,
  • – C,
  • – PP,
  • – K,
  • – H.

W jego składzie znajdziemy również kwas pantotenowy i kwas foliowy oraz substancje mineralne tj. wapń, potas, fosfor.

Awokado nie tylko w kuchni

Najpopularniejszym zastosowaniem awokado jest wykorzystywanie go w kuchni. Samemu w domu można z tego owocu przyrządzić masło lub pastę, ucierając lub miksując z dodatkiem ziół lub przypraw. Taka pasta świetnie nadaje się jako dodatek do kanapek, czy do sałatki.

Awokado, oprócz zastosowania w kuchni, idealnie sprawdza się również w kosmetyce – najczęściej wykorzystuje się je jako olej z awokado.

Olej z awokado – jak powstaje?

Olej z awokado jest produkowany m.in. w Meksyku, USA, Izraelu, RPA i Nowej Zelandii. Początkowo wytwarzany był ręcznie poprzez ugniatanie miąższu, jednak był to bardzo czasochłonny sposób. Dzisiaj olej z awokado wytwarza się:

  • – przez wyciskanie suszonych lub świeżych owoców,
  • – w wyniku tłoczenia na zimno.

W skład oleju z awokado wchodzą: kwas olejowy, glicerydy kwasu linolowego i glicerydy innych kwasów tłuszczowych tj. palmitooleinowy, palmitynowy czy stearynowy.

Zastosowanie oleju z awokado

Olej z awokado [INCI: Persea Gratissima] należy do olejów cenionych o wielokierunkowym zastosowaniu w kosmetyce, między innymi do regulacji gospodarki wodno-lipidowej, ochrony, regeneracji i odżywiania przesuszonej, zniszczonej skóry. Olej z awokado dostarcza skórze zawartych w nim kwasów tłuszczowych, stanowiących część składową błon komórkowych.

Olej z awokado zawiera kwasy tłuszczowe omega-6 i kwas linolinowy, ale głównie kwas olejowy. Znajdziemy w nim także beta-stosterol, beta-karoten, lecytynę, minerały oraz witaminy. Olej ten ma pewien wpływ na produkcję kolagenu, a także działa przeciwzapalnie.

Dzięki zachodzącym w skórze procesom transestryfikacji dochodzi do redystrybucji kwasów tłuszczowych pomiędzy składnikami błon biologicznych, a substancjami dostarczonymi wraz z olejem. W wyniku tego procesu zawarte w oleju kwasy wypełniają obszary, gdzie naturalna bariera lipidowa uległa zniszczeniu (np. poprzez leczenie chemioterapią czy radioterapią). Proces ten ma bardzo duże znaczenie w przypadku wysokonienasyconych kwasów tłuszczowych np. kwasu linolowego – deficyt tego kwasu stanowi bardzo częstą przyczynę zakłóceń w funkcjonowaniu błon biologicznych jako barier chroniących komórki skóry przed nadmierną utratą wody. Podczas regularnej aplikacji na skórę dermokosmetyków zawierających olej z awokado, który jest bogaty w ten kwas, jego proporcje wyrównują się, a naskórek wraca do prawidłowego funkcjonowania.

Dermokosmetyki z olejem z awokado

Olej z awokado to jeden z drogich i luksusowych olejów kosmetycznych. W dermokosmetykach ma właściwości zmiękczające, nie podrażnia i nie wywołuje uczuleń. Co więcej, olej ten jest łagodny dla skóry i szybko się wchłania. Stosowany jest szczególnie do pielęgnacji skóry suchej i łuszczącej. Regularne stosowanie oleju:

  • – chroni naturalny czynnik nawilżający (NMF),
  • – tworzy na powierzchni skóry film ochronny,
  • – chroni przed utratą wody,
  • – głęboko nawilża skórę,
  • – wzmacnia barierę tłuszczową,
  • – wspomaga gojenie płytkich zranień i ubytków skóry.

Dermokosmetyki z olejem z awokado są szczególnie polecane osobom w trakcie leczenia przeciwnowotworowego, ponieważ odpowiadają na unikalne potrzeby skóry poddawanej leczeniu chemioterapią i radioterapią, która po leczeniu bardzo często staje się:

  • – sucha,
  • – podrażniona,
  • – zaczerwieniona,
  • – tkliwa,
  • – szorstka,
  • – podatna na pęknięcia.

Olej z awokado idealnie sprawdza się również do pielęgnacji paznokci, które po leczeniu onkologicznym:

  • – bolą,
  • – łamią się,
  • – są wrażliwe i przesuszone
  • – zmieniają kolor (czernieją, sinieją, żółkną),
  • – są podatne na uszkodzenia i deformacje.

Olej z awokado łatwo wchłania się w otaczającą paznokcie skórę, wnika w jej głębsze warstwy i doskonale nawilża. Dzięki temu paznokcie są odżywione i zregenerowane. Do pielęgnacji bardzo zniszczonych paznokci najlepiej sprawdzi się jego mix z innymi składnikami aktywnymi tj. olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, wyciąg z oliwki europejskie np.zaawansowane serum do paznokci Oncoria One.

Warto mieć chociaż jeden kosmetyk z olejem z awokado w swojej łazience – to niezwykle cenny produkt, który skrywa w sobie wiele składników mineralnych. To bomba witaminowa, którą warto stosować każdego dnia, nie tylko na kanapki, ale również na skórę i paznokcie.

Bibliografia

  1. Bob W. Greene. 20 lat mniej: cofnij czas i zachowaj wieczną młodość! (2012)
  2. Dylewska-Grzelakowska J.. Kosmetyka stosowana (1999)
  3. Maciąg A. Smak szczęścia, czyli o dietach, pielęgnacji urody w zgodzie z naturą i szukaniu piękna w sobie
  4. Wszołek K. and Piotrowska A. Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych. Kosmetologia Estetyczna 8(5):575-580, 2019.

Tags: olej z awokado oncoria oncoria one oncoria in oncoria fashion kosmetyki onkologiczne onkokosmetyki dermokosmetyki onkologiczne dermokosmetyki skóra po chemioterapii skóra po radioterapii kosmetyki po chemioterapii kosmetyki po radioterapii sucha skóra krem po radioterapii kremy po radioterapii radioterapia stereotaktyczna radioterapia ile trwa na czym polega radioterapia krem po radioterapii opinie pielęgnacja skóry po radioterapii współczesna zespół ręka-stopa maść po radioterapii odczyn popromienny po radioterapii krem po radioterapii forum skóra po radioterapii czym smarować pielęgnacja skóry po radioterapii krem przy radioterapii chemioterapia plamy na skórze po chemioterapii jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii krem po chemioterapii kosmetyki dla pacjentów onkologicznych kosmetyki podczas chemioterapii kosmetyki do skóry po chemioterapii kosmetyki w czasie chemioterapii sucha skóra po chemioterapii kosmetyki dla chorych na raka krem do skóry po chemioterapii balsam do ciała balsam nawilżający balsam oncoria balsam dla mężczyzn balsam emolient balsam po radioterapii serum do paznokci odżywka do paznokci onycholiza onycholiza paznokcie onycholiza paznokci onycholiza paznokcia leczenia onycholiza co to paznokcie po chemioterapii odżywka do paznokci po chemioterapii odpadające paznokcie po chemioterapii jak wzmocnić paznokcie po chemioterapii schodzenie paznokci po chemioterapii zniszczone paznokcie po chemioterapii chemioterapia a malowanie paznokci wpływ chemioterapii na paznokcie krem na dzien krem do twarzy na dzień krem do twarzy po chemioterapii ochronny krem na dzień krem nawilżający do twarzy krem do twarzy po radioterapii krem na dzień po radioterapii krem na dzień po chemioterapii krem do twarzy nawilżający krem męski do twarzy krem na noc krem do twarzy na noc regenerujący krem na noc krem na noc po radioterapii krem na noc po chemioterapii kremy na noc krem mocno nawilżający krem na naturalny krem nawilżający na noc krem silnie nawilżający krem regenerujący

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *