Kosmetyki onkologiczne

ONtravel – kosmetyczka onkopodróżniczki

Sezon wakacyjny rozpoczął się w pełni. Dlatego dziś, zanim zaczniecie się pakować, chciałabym poruszyć ważny, a jednak często pomijany temat pielęgnacji skóry po chemioterapii i radioterapii w podróży.

Jednak zanim przejdziemy do głównego tematu, pamiętaj, że rak to nie wyrok – rak nie ogranicza, ograniczają nas zwykle nasze własne obawy.  Obiecaj sobie, że zawsze będziesz pamiętać o tym, że:

    • – jesteś bardziej odważna, niż w to wierzysz,
    • – jesteś silniejsza, niż Ci się wydaje,
    • – jesteś o wiele bardziej mądra, niż myślisz.

Zapisane? Obiecane? To teraz dowiedzmy się więcej o pielęgnacji skóry!

    1. 1. Czy podczas chemioterapii mogę jechać na wakacje?
    2. 2. Co to jest UVB, UVA i SPF?
    3. 3. Czy to prawda, że istnieje naturalna ochrona przed słońcem? 
    4. 4. Jak ekspozycja na słońce wpływa na organizm podczas leczenia onkologicznego?
    5. 5. Jak pielęgnować skórę w czasie podróży?

BONUS: Checklista – kosmetyki dla skóry po chemioterapii i radioterapii, które koniecznie musisz zabrać na wakacje

Pytanie 1: Czy podczas chemioterapii mogę jechać na wakacje?

Zapewne wiele razy zastanawiałaś się, czy podczas chemioterapii możesz jechać na wakacje. W Internecie pojawia się wiele informacji, które bardzo często różnią się od siebie zaleceniami. Dlatego rozprawmy się raz zawsze z mitem, że podczas przyjmowania chemioterapii nie można wychodzić na słońce. #FAKT jest taki, że chemioterapia sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych i można szybciej doznać poparzeń, dlatego ważna jest odpowiednia ochrona skóry przed słońcem. Jak możesz zabezpieczyć skórę przed promieniami słonecznymi?

    • – Używaj kremu z filtrem podczas przebywania na słońcu – filtr powinien mieć co najmniej SPF na poziomie 30 i chronić w 97% przed promieniami słonecznymi.
    • – Aplikuj krem na każdą część ciała wystawioną na działanie słońca – pamiętaj szczególnie o uszach stopach, karku i czubku głowy (jeśli włosy po chemii wypadły); wchłonięcie kremu z filtrem może zająć nawet 30 minut, więc pamiętaj o nałożeniu go odpowiednio wcześniej przed wyjściem.
    • – Kiedy to tylko możliwe, chowaj się w cieniu.
    • – Zadbaj o ubranie i akcesoria, które ochronią Cię przed słońcem, tj. kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, czy ubrania z naturalnych materiałów np. len, bambus, bawełna.
    • – Odpowiednio nawilżaj skórę, by zmniejszyć skutki uboczne leczenia – wybieraj produkty dedykowane do pielęgnacji skóry po chemioterapii.

#PoradaEksperta: Skórę należy oczyszczać każdego dnia, aby usuwać z niej brud, martwe fragmenty naskórka które stają się pożywką dla bakterii. W celu zminimalizowania niepożądanych skutków ubocznych, zaleca się rozpoczęcie profilaktyki w zakresie pielęgnacji skóry jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Pytanie 2: Co to jest UVB, UVA i SPF?

Czym różni się promieniowanie UVA od UVB? Co to jest SPF? Często wybierając produkty do ochrony skóry przed słońcem nie wiemy, co dokładnie te skróty oznaczają, dlatego warto je poznać:

      • – Promieniowanie UVA – dociera do skóry właściwej, uszkadzaj włókna kolagenowe, co wpływa na proces fotostarzenia się skóry, powstawania zmarszczek i przebarwień.
      • – Promieniowanie UVB – podrażnia i wysusza skórę; jest odpowiedzialne za powstawanie poparzeń słonecznych. Swoim działaniem uszkadza naskórek, a jego długotrwałe działanie często prowadzi do rozwoju nowotworów skóry.
      • – SPF, czyli stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UV. Jest to parametr, który wskazuje, jak długo można przebywać na słońcu z warstwą ochroną do czasu wystąpienia poparzeń w porównaniu do czasu bez ochrony. Dla przykładu: krem z filtrem SPF4 wydłuża czas z 30-minutowego przebywania na słońcu bez żadnej ochrony do ok. 2h.

Pamiętaj, że czas działania produktów z SPF zależy od typu skóry, intensywności promieni słonecznych, czy ilości nałożonego produktu.

Pytanie 3: Czy to prawda, że istnieje naturalna ochrona przed słońcem? 

Często pytacie nas, czy istnieje naturalna ochrona przed słońcem? Oczywiście na rynku są dostępne naturalne oleje, które są znane ze swoich właściwości ochronnych, jak np.

      • – olej ze słodkich migdałów – 5 SPF
      • – masło shea – 3-6 SPF
      • – olej z awokado – 4 SPF
      • – oliwa z oliwek – 8 SPF
      • – olej z nasion marchwi – SPF 38-40

Dzięki swoim unikalnym właściwościom, naturalne oleje nie tylko zwierają filtry słoneczne, ale również wykazują działanie nawilżające, łagodzące oraz chroniące skórę przed utratą wody.

Należy jednak pamiętać, że naturalne filtry chronią wyłącznie w spektrum UVB, natomiast nie zastąpią skutecznego filtru przed promieniowaniem UVA, które jest bardzo szkodliwe dla naszej skóry i powoduje jej poważne uszkodzenia w postaci nasilonego fotostarzenia.

Pytanie 4: Jak ekspozycja na słońce wpływa na organizm podczas leczenia onkologicznego?

Czy chemioterapia uwrażliwia skórę na słońce? Jak długo po operacji moja skóra będzie wrażliwa? W prosty sposób prezentujemy Wam, jak ekspozycja na słońce wpływa na organizm podczas leczenia onkologicznego:

Chemioterapia i immunoterapia Promieniowanie Operacja
Czy ten zabieg uwrażliwia skórę na słońce? Tak; większość chemioterapii i immunoterapii powoduje, że skóra jest bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Tak; wiadomo, że promieniowanie czyni organizm bardziej wrażliwym na światło słoneczne. Tak; blizny po operacji są bardzo wrażliwe na światło słoneczne. Reszta skóry powinna pozostać nienaruszona.
Gdzie moja skóra będzie wrażliwa na słońce? Na całym Twoim ciele. Chemioterapia i immunoterapia mogą sprawić, że skóra będzie znacznie bardziej wrażliwa na słońce i będzie bardziej podatna na poparzenia. Na częściach ciała narażonych na promieniowanie. Poddane zabiegowi części ciała narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą ulec poparzeniu. Twoje blizny będą bardzo wrażliwe na światło słoneczne. Ekspozycja na słońce może zmienić pigmentację blizn i spowolnić proces gojenia się skóry.
Jak długo moja skóra będzie wrażliwa? Do 2 miesięcy po zabiegu Ponad rok po zakończeniu leczenia. W przeciwieństwie do chemioterapii, promieniowanie może powodować trwałą wrażliwość skóry. Co najmniej 1 miesiąc po operacji i do 1 roku po zabiegu.

Pytanie 5: Jak pielęgnować skórę w czasie podróży?

Pielęgnacja skóry w czasie podróży wymaga zupełnie innej pielęgnacji, niż na co dzień. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podczas wakacyjnego wyjazdu skóra praktycznie na każdym kroku narażona jest na odwodnienie, a używana w miejscu pobytu woda, znacznie różni się od tej, którą mamy w domu. To jak zadbać o swoją skórę w czasie podróży?

Jak już wiecie z poprzedniego pytania, większość metod leczenia raka powoduje nadwrażliwość skóry. Dlatego nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na słońce. Jednak nie oznacza to, że musisz całkowicie unikać słońca! Warto jednak podjąć odpowiedni kroki, aby uniknąć poparzeń czy odwodnienia.

      • – Unikaj słońca w godzinach szczytu, czyli od godz. 10 do 15. Planuj zwiedzanie czy wypoczynek na zewnątrz w godzinach porannych lub wieczornych.
      • – Okryj ciało odzieżą odporną na promieniowanie UV. Zwykłe ubrania również się sprawdzą, jednak zbyt cienki lub półprzezroczysty materiał nie zablokuje promieni słonecznych, by wystarczająco Cię ochronić.
      • – Załóż kapelusz – najlepiej taki z szerokim rondem, aby ochronić głowę, szyję i ramiona przed słońcem. Jeśli w trakcie leczenia włosy Ci wypadły, pod słomkowy kapelusz załóż lekką chustę.
      • – Nawadniaj organizm – leczenie przeciwnowotworowe może nie tylko uwrażliwić skórę, ale również powodować zmęczenie, dlatego utrzymuj odpowiedni poziom nawodnienia organizmu – pij dużo wody, staraj się jeść owoce o wysokiej zawartości antyoksydantów – maliny, czy truskawki.
      • – Dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry – stosuj kosmetyki, które ukoją i nawilżą suchą i łuszczącą się skórę. Wybieraj preparaty przebadane dermatologicznie i stworzone w oparciu o naturalne składniki aktywne.
      • – Używaj produktów zwierających co najmniej SPF 30 i szukaj naturalnych lub organicznych filtrów przeciwsłonecznych, które dodatkowo nawilżą Twoją skórę.

#PoradaEkspertaUnikaj napojów zawierające kofeinę lub alkohol, ponieważ rozszerzają one naczynia krwionośne w skórze i spowodują, że bardziej się pocisz.

Checklista – kosmetyki dla skóry po chemioterapii i radioterapii, które koniecznie musisz zabrać na wakacje

Zastanawiasz się, jakie kosmetyki dla skóry po chemioterapii i radioterapii powinnaś zabrać na wakacje? Przygotowaliśmy dla Ciebie checklistę, żebyś nie musiała się martwić, czy wszystko zostało spakowane!  

    1. 1. Krem z filtrem – skuteczny preparat przeciwsłoneczny powinien zawierać filtr o najlepszym wskaźniku fotoochrony oraz zawierać bezpieczne dla skóry blokery. Unikaj preparatów, które w składzie mają substancje chemiczne drażniące skórę pod wpływem słońca.
    2. 2. Łagodny preparat myjący – wybieraj preparaty, które zachowają kwaśne pH skóry, nawilżą ją i nie podrażnią. Najlepsze będą olejki do mycia, barierowe emulsje oraz pianki, które nie zawierają wysuszających skórę detergentów.
    3. 3. Nawilżający i ochronny balsam – stosuj produkty przynoszące skórze ulgę, przyspieszające gojenie ran i regenerację np. Oncoria One – balsam do ciała w wersji travel size. Pamiętaj, że zmiany sączące się, czy pokryte strupem lub ropą, należy skonsultować z lekarzem onkologiem lub dermatologiem. Balsam sprawdzi się również w zastępstwie za krem do rąk, więc miejsce oszczędzone ????
    4. 4. Delikatny szampon – idealne będą łagodne szampony przeznaczone do codziennego mycia. Wybieraj preparaty tylko z naturalnymi składnikami pielęgnującymi.
    5. 5. Serum do dłoni stóp i paznokci – zadbaj, aby paznokcie zostały obcięte prosto i krótko. Nie obcinaj skórek, aby uniknąć urazów tkanin wokół paznokcia. O regenerację paznokci możesz zadbać, np. stosując serum do pielęgnacji paznokcia i skórek.
    6. 6. Miękka szczoteczka – śluzówka jamy ustnej może stać się wrażliwa i krwawić, dlatego w podróż spakuj szczoteczkę o miękkim włosiu. Warto również stosować, bezalkoholowy preparat do płukania jamy ustnej, który oczyści jamę ustną z bakterii.
    7. 7. Płyn/chusteczki do higieny intymnej – pH wody różni się od siebie i nie zawsze jest odpowiednie dla naszej flory bakteryjnej, dlatego warto do kosmetyczki wrzucić odpowiednie produkty do higieny intymnej np. chusteczki lub płyn, które wesprą naturalną równowagę okolic intymnych.
    8. 8. Miniaturki produktów do pielęgnacji twarzy – nie woź zbędnych kilogramów i wybierz mini wersję produktów – idealnie jeśli będą w plastikowych słoiczkach (lżej!) 
    9. 9. Ochronna szminka do ust – coś odżywczego i nawilżającego dla naszych pięknych ust
    10. 10. Żel dezynfekujący – w dobie procedur COVID żel dezynfekujący staje się obowiązkowym must-have w każdej kosmetyczce.

Chociaż Twoja skóra może być bardziej wrażliwa na słońce niż przed zabiegiem, nadal możesz cieszyć się wakacjami! Wystarczy trochę przygotowani 🙂

A Wy co zabieracie ze sobą? Bez jakich produktów nie możecie się obejść? Czekamy na Wasze komentarze!

Bibliografia

    1. 1. Moliszewska E. Substancje przeciwstarzeniowe w kosmetykach – znaczenie w przeciwdziałaniu starzenia skóry
    2. 2. Efficacy Study of Sunscreens Containing Various Herbs for Pro­tecting Skin from UVA and UVB Sunrays 2009; 4:19: 238–248
    3. 3. Thomssen C, Marschner N, Untch M, et al. ABC1 Consensus Conference – a German Perspective: First International Consensus Conference on Advanced Breast Cancer (ABC1), Lisbon, November 5, 2011. Breast Care (Basel). 2012;7:52–59.
    4. 4. Patrizi A, Venturi M, Dika E, Maibach H, Tacchetti P, Brandi G. Cutaneous adverse reactions linked to targeted anticancer therapies bortezomib and lenalidomide for multiple myeloma: new drugs, old side effects. Cutan Ocul Toxicol. 2014;33:1–6.
    5. 5. Kumar S, Juresic E, Barton M, Shafiq J. Management of skin toxicity during radiation therapy: a review of the evidence. J Med Imaging Radiat Oncol. 2010;54:264–279.
    6. 6. MASCC: Caring for your skin, hait and nails whenon “targeted therapies”, 2011. Available from http://www.mascc.org/assets/documents/skin_toxicity_egfri_patientbrochure.pdf). Accessed April 10, 2014
    7. 7. Potthoff K, Hofheinz R, Hassel JC, et al. Interdisciplinary management of EGFR-inhibitor-induced skin reactions: a German expert opinion. Ann Oncol. 2011;22:524–535.

Tags: oncoria oncoria one oncoria in oncoria fashion kosmetyki onkologiczne onkokosmetyki dermokosmetyki onkologiczne dermokosmetyki skóra po chemioterapii skóra po radioterapii kosmetyki po chemioterapii kosmetyki po radioterapii sucha skóra krem po radioterapii kremy po radioterapii radioterapia stereotaktyczna radioterapia ile trwa na czym polega radioterapia krem po radioterapii opinie pielęgnacja skóry po radioterapii współczesna zespół ręka-stopa maść po radioterapii odczyn popromienny po radioterapii krem po radioterapii forum skóra po radioterapii czym smarować pielęgnacja skóry po radioterapii krem przy radioterapii chemioterapia plamy na skórze po chemioterapii jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii krem po chemioterapii kosmetyki dla pacjentów onkologicznych kosmetyki podczas chemioterapii kosmetyki do skóry po chemioterapii kosmetyki w czasie chemioterapii sucha skóra po chemioterapii kosmetyki dla chorych na raka krem do skóry po chemioterapii balsam do ciała balsam nawilżający balsam oncoria balsam dla mężczyzn balsam emolient balsam po radioterapii serum do paznokci odżywka do paznokci onycholiza onycholiza paznokcie onycholiza paznokci onycholiza paznokcia leczenia onycholiza co to paznokcie po chemioterapii odżywka do paznokci po chemioterapii odpadające paznokcie po chemioterapii jak wzmocnić paznokcie po chemioterapii schodzenie paznokci po chemioterapii zniszczone paznokcie po chemioterapii chemioterapia a malowanie paznokci wpływ chemioterapii na paznokcie krem na dzien krem do twarzy na dzień krem do twarzy po chemioterapii ochronny krem na dzień krem nawilżający do twarzy krem do twarzy po radioterapii krem na dzień po radioterapii krem na dzień po chemioterapii krem do twarzy nawilżający krem męski do twarzy krem na noc krem do twarzy na noc regenerujący krem na noc krem na noc po radioterapii krem na noc po chemioterapii kremy na noc krem mocno nawilżający krem na naturalny krem nawilżający na noc krem silnie nawilżający krem regenerujący

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *