Pielęgnacja dłoni w czasie pandemii

Skóra tworzy barierę pomiędzy człowiekiem i jego otoczeniem Pełni wiele istotnych zadań w organizmie obejmujących zarówno funkcję ochronne, jak i regulacyjne.

Trwająca pandemia wirusa SARS-CoV-2 jak i sezonowe epidemie wirusa grypy zwiększyły świadomość roli kontaktu dłoni w przenoszeniu niektórych chorób. Wobec braku skutecznej szczepionki znaczna część kampanii na rzecz zdrowia publicznego mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów, koncentruje się na podstawowych zasadach obejmujących zakrywanie ust podczas kaszlu rękawem lub chusteczką, częstym myciu rąk lub stosowaniu środków do ich dezynfekcji. Powoduje to dużo większe skupienie uwagi na problematyce intensywnej higieny dłoni i związanych z nią negatywnych efektów skórnych.

  

Aby zrozumieć rolę rąk w przenoszeniu chorób, drobnoustroje bytujące na naszej skórze możemy podzielić na dwie grupy: rezydentów oraz florę przejściową.

  • – Organizmy przejściowe są zbierane, gdy osoba dotyka różnorodnych powierzchni lub przedmiotów. Każda powierzchnia wystawiona na działanie środowiska będzie zawierać mikroorganizmy, a powierzchnie, które zostały dotknięte, są narażone na zakażenie organizmami chorobotwórczymi. Organizmy przejściowe znajdują się w zewnętrznych warstwach skóry człowieka i można je łatwo usunąć przy użyciu odpowiednich technik higieny rąk.
  • – Flora rezydentna to organizmy zamieszkujące głębsze warstwy skóry człowieka. Wykazuje mniejsze prawdopodobieństwo działania chorobotwórczego niż przejściowa flora dłoni.  Drobnoustroje te są trudniejsze do usunięcia poprzez mycie rąk lub inne czynności związane z higieną rąk, takie jak stosowanie środków odkażających na bazie alkoholu. 

Należy podkreślić, że celem higieny rąk nie jest stworzenie środowiska, w którym na dłoniach nie ma żadnych organizmów, ale podjęcie działań w celu zmniejszenia liczby organizmów, które z największym prawdopodobieństwem mogą spowodować infekcję: organizmów przejściowych.

  

Potencjalne niekorzystne skutki intensywnej higieny dłoni

Konieczność częstego mycia i dezynfekcji rąk nie jest pozbawiona potencjalnych skutków ubocznych. Kontakt skóry z detergentami i alkoholami zubaża powierzchniowe lipidy skóry, powodując jej wysuszenie. Z biegiem czasu stosowanie produktów do higieny dłoni, zwłaszcza mydeł i detergentów może powodować podrażnienia kontaktowe lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. 

Objawy kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia obejmują suchość, podrażnienie, swędzenie, pękanie i krwawienie. Warto podkreślić, że produkty na bazie alkoholu mają mniejszą skłonność do wywoływania kontaktowego zapalenia skóry niż wiele innych produktów na bazie środków dezynfekujących lub detergentów. Jeśli podczas stosowania produktów na bazie alkoholu wystąpi pieczenie, oznacza to, że bariera skórna została wcześniej przerwana.

W wyniku narażenia na produkty stosowane na skórę, mogą wystąpić również reakcje alergiczne. Najczęstszymi przyczynami reakcji alergicznych są substancje zapachowe i konserwanty będące składnikami produktów do higieny dłoni. Potencjalnie można je znaleźć w mydłach w płynie, płynach do rąk, maściach lub kremach. Składniki związane z reakcjami alergicznymi obejmują czwartorzędowe związki amoniowe, jod lub jodofory, chlorheksydynę, triklosan, chloroksylenol i rzadko alkohole. 

  

Przy stosowaniu produktów do higieny rąk zawierających silne składniki zapachowe mogą również wystąpić reakcje alergiczne układu oddechowego. Wybierając produkty do higieny dłoni, należy upewnić się, że produkt nie będzie powodował alergii dróg oddechowych, innych reakcji alergicznych lub podrażnień skóry, aby zapobiec problemom zdrowotnym oraz – w przypadku podrażnienia skóry – pomóc w przestrzeganiu zaleceń związanych z procedurami higieny rąk.

 

Pielęgnacja dłoni

Ponieważ mydła i detergenty są bardziej drażniące dla skóry niż produkty na bazie alkoholu, wykazano, że stosowanie alkoholowych płynów do rąk w połączeniu z odpowiednim nawilżaniem zamiast mydła i wody, pozwala na ograniczenie wysuszenia i podrażnienia dłoni. Przykładem takiego rozwiązania jest alkoholowy preparat do higienicznej dezynfekcji rąk Sterillhand firmy Alpinus. Wygodna butelka 200 ml (z atomizerem), pozwala na jego szybkie i wygodne użycie. Natychmiastowe i przedłużone działanie zwalczające bakterie, grzyby, prątki i wirusy gwarantuje skuteczność działania preparatu. 

  

Produkty kosmetyczne do dłoni mają na celu tworzenie warstwy ochronnej na skórze i zmniejszanie podrażnień związanych z częstym stosowaniem środków do higieny rąk.  Płyny, kremy i inne środki nawilżające do skóry mogą dodatkowo wspomóc w odbudowie warstwy lipidowej, co ma szczególne znaczenie w utrzymaniu jej funkcji barierowej oraz zapobiegać i leczyć drażniące kontaktowe zapalenie skóry. Dodatkową korzyścią uboczną poprawy stanu skóry jest zwiększone przestrzeganie higieny rąk, ponieważ nadmierne wysuszenie skóry zniechęca do częstego mycia dłoni. 

  

Produktami pozwalających na właściwą pielęgnację skóry dłoni są kosmetyki ONCORIA. Preparaty te, choć dedykowanie przede wszystkim do pielęgnacji i ochrony skóry w trakcie, jak i po zakończeniu chemio- i radioterapii, sprawdzą się także w regeneracji skóry dłoni narażonej na negatywne skutki mycia i dezynfekcji. Gama produktów ONCORIA przeznaczona jest dla osób, które poszukują naturalnych metod pielęgnacji skóry. Unikalna, naturalna kompozycja dermokosmetyków oparta o aktywne składniki roślinne potwierdzone badaniami skuteczności i bezpieczeństwa pozwala przywrócić jej właściwy wygląd i funkcjonalność. 

  

W pielęgnacji skóry dłoni bardzo dobrze sprawdza się specjalistyczny balsam do ciała ONtravel, który tworzy na skórze tarczę ochronną minimalizującą utratę wody, przywracając w ten sposób naturalną równowagę w nawilżeniu skóry. Ma lekką konsystencję, dzięki czemu szybko się wchłania, pozostawiając uczucie nawilżenia, wygładzenia i odżywienia. Idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry suchej, szorstkiej, atopowej, ze skłonnością do podrażnień. Naturalne oleje (olej ze słodkich migdałów, olej z nasion marchwi, olej z nasion słonecznika) oraz bogata kompozycja substancji odżywczych dla skóry, tj.: hialuronian sodu, d-pantenol, alantoina, wyciąg z korzeni marchwi wykazują właściwości regenerujące i zmiękczające, a także sprawiają, że skóra odzyskuje sprężystość. Balsam do ciała ONCORIA ONtravel poprawia strukturę skóry, przyspieszając tym samym gojenie się drobnych uszkodzeń. Obecne w nim witaminy (A, C, E) lub ich pochodne chronią dodatkowo naturalną strukturę skóry przed czynnikami drażniącymi. Ekstrakty z szałwii muszkatołowej oraz liści aloesu wykazują łagodne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz regenerujące w stosunku do zewnętrznych warstw skóry.

  

Sekret właściwej pielęgnacji dłoni

Sekret właściwej pielęgnacji rąk tkwi w systematyczności. Mając świadomość specyficznej budowy skóry dłoni i pamiętając o czynnikach, które pomagają ją chronić, można uniknąć nieprzyjemnych podrażnień i zaczerwienień. Należy również pamiętać, że pojawiające się dolegliwości skórne nie powinny skłaniać nas do zaprzestania stosowania odpowiednich środków ochrony przeciwwirusowej (mycie, dezynfekcja), gdyż w większości przypadków odpowiednio stosowana pielęgnacja umożliwi remisję zmian skórnych i zachowanie kontroli nad dalszą ich progresją

 

Bibliografia

 1. Trommer H, Neubert R. Overcoming the Stratum Corneum: The Modulation of Skin Penetration. Skin Pharmacol Physiol. 2006;19(2):106-121.
 2. Rawlings A, Harding C. Moisturization and skin barrier function. Dermatol Ther. 2004;17(s1):43-48.
 3. A.Bouwstra, F. E. R. Dubbelaar, G. J. The Lipid Organisation in the Skin Barrier. Acta Derm Venereol. 2000;80(0):23-30.
 4. Schmid-Wendtner M, Korting H. The pH of the Skin Surface and Its Impact on the Barrier Function. Skin Pharmacol Physiol. 2006;19(6):296-302.
 5. Gfatter R, Hackl P, Braun F: Effects of soap and detergents on skin surface pH, stratum corneum hydration and fat content in infants. Dermatology 1997; 195: 258–262.
 6. Kampf G, Ennen J. Regular use of a hand cream can attenuate skin dryness and roughness caused by frequent hand washing. BMC Dermatol. 2006;6(1).
 7. Sator P, Schmidt J, Hönigsmann H. Comparison of epidermal hydration and skin surface lipids in healthy individuals and in patients with atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol. 2003;48(3):352-358.
 8. Lodén, M. Role of Topical Emollients and Moisturizers in the Treatment of Dry Skin Barrier Disorders. Am J Clin Dermatol 4, 771–788 (2003).
 9. Nolan K, Marmur E. Moisturizers: reality and the skin benefits. Dermatol Ther. 2012;25(3):229–233.
 10. Carneiro R, Salgado A, Raposo S et al. Topical emulsions containing ceramides: Effects on the skin barrier function and anti-inflammatory properties. European Journal of Lipid Science and Technology. 2011;113(8):961-966.

 

 

 

Tags: oncoria oncoria one oncoria in oncoria fashion kosmetyki onkologiczne onkokosmetyki dermokosmetyki onkologiczne dermokosmetyki skóra po chemioterapii skóra po radioterapii kosmetyki po chemioterapii kosmetyki po radioterapii sucha skóra krem po radioterapii kremy po radioterapii radioterapia stereotaktyczna radioterapia ile trwa na czym polega radioterapia krem po radioterapii opinie pielęgnacja skóry po radioterapii współczesna zespół ręka-stopa maść po radioterapii odczyn popromienny po radioterapii krem po radioterapii forum skóra po radioterapii czym smarować pielęgnacja skóry po radioterapii krem przy radioterapii chemioterapia plamy na skórze po chemioterapii jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii krem po chemioterapii kosmetyki dla pacjentów onkologicznych kosmetyki podczas chemioterapii kosmetyki do skóry po chemioterapii kosmetyki w czasie chemioterapii sucha skóra po chemioterapii kosmetyki dla chorych na raka krem do skóry po chemioterapii balsam do ciała balsam nawilżający balsam oncoria balsam dla mężczyzn balsam emolient balsam po radioterapii serum do paznokci odżywka do paznokci onycholiza onycholiza paznokcie onycholiza paznokci onycholiza paznokcia leczenia onycholiza co to paznokcie po chemioterapii odżywka do paznokci po chemioterapii odpadające paznokcie po chemioterapii jak wzmocnić paznokcie po chemioterapii schodzenie paznokci po chemioterapii zniszczone paznokcie po chemioterapii chemioterapia a malowanie paznokci wpływ chemioterapii na paznokcie krem na dzien krem do twarzy na dzień krem do twarzy po chemioterapii ochronny krem na dzień krem nawilżający do twarzy krem do twarzy po radioterapii krem na dzień po radioterapii krem na dzień po chemioterapii krem do twarzy nawilżający krem męski do twarzy krem na noc krem do twarzy na noc regenerujący krem na noc krem na noc po radioterapii krem na noc po chemioterapii kremy na noc krem mocno nawilżający krem na naturalny krem nawilżający na noc krem silnie nawilżający krem regenerujący
Podejmij wyzwanie – Pokochaj siebie w 10 dni
Czy akceptujesz swoje ciało? [wsparcie psychologa]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Ostatnio oglądane Zamknij
Zamknij

Zamknij
Nawigacja
Kategorie