Wpływ chemioterapii na skórę i paznokcie
Nowotwór to choroba przewlekła, w której mamy do czynienia z nienaturalnym, niekontrolowanym podziałem komórek, które wykraczają poza ich normalne środowisko. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz podejmuje odpowiednie kroki, mające na celu wyleczenie osoby chorej. Jednym z najczęstszych sposobów leczenia jest leczenie systemowe uwzględniające chemioterapię. Mimo swojej skuteczności, długotrwałe leczenie chemioterapią niesie ze sobą ryzyko wystąpienia silnych działań niepożądanych m.in. w obrębie skóry i paznokci. Dzieje się tak, ponieważ terapia nowotworowa uwzględniająca chemioterapię nie działa tylko na komórki nowotworowe, ale również np. na komórki skóry.
Skóra poddawana chemioterapii jest:
- – bardzo sucha,
- – zaczerwieniona,
- – tkliwa,
- – cienka,
- – podrażniona,
- – szorstka,
- – podatna na pęknięcia.
Co więcej, często towarzyszy temu także świąd, pieczenie i łuszczenie. Chemioterapia wpływa także niekorzystnie na stan paznokci, które:
- – bolą, są tkliwe,
- – wrażliwe i przesuszone,
- – łamią się,
- – zmieniają kolor – mogą sinieć, czernieć, żółknąć,
- – są podatne na uszkodzenia i deformacje
- – leczenie przeciwnowotworowe może również powodować powstawanie onycholizy – czyli odchodzenia paznokci od łożyska.
Pielęgnacja skóry po zakończeniu chemioterapii
Specjalistyczna pielęgnacja skóry powinna być stosowana przez cały okres leczenia, jednak bardzo ważna jest również pielęgnacja po zakończeniu chemioterapii. Po przebytej terapii onkologicznej musisz szczególnie dbać o kondycję skóry. Skutki uboczne widoczne na skórze i paznokciach nie ustąpią od razu samoistnie, ale możesz je zminimalizować, stosując odpowiednio dobrane dermokosmetyki.
#PoradaEksperta Zadbaj o właściwą pielęgnację i ochronę skóry już przed rozpoczęciem leczenia. Może przyczynić się to do zmniejszenia późniejszych niepożądanych objawów ubocznych w obrębie skóry i paznokci.
Na co zwrócić uwagę wybierając produkty do pielęgnacji skóry po chemioterapii?
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę wybierając produkty do pielęgnacji skóry po chemioterapii? Przede wszystkim na ich skład. To niezwykle istotne, aby po przebytym leczeniu świadomie wybierać preparaty do pielęgnacji skóry. Stosowanie nieprzebadanych, perfumowanych produktów może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry i przedłużenia okresu jej gojenia.
Najlepszym wyborem będą dermokosmetyki onkologiczne przebadane dermatologicznie. Onkokosmetyki to specjalistyczne kosmetyki dedykowane dla osób poddających się radioterapii, czy chemioterapii, a także tych, które już zakończyły leczenie, ale zmagają się z jego skutkami widocznymi na skórze. W ich formule nie znajdują się szkodliwe substancje zapachowe ani substancje drażniące. W składzie dominują za to substancje o silnym działaniu łagodzącym, ochronnym i regenerującym.
Ich opatentowany skład jest oparty na naturalnych składnikach aktywnych, które:
- – nawilżają (wyciąg z korzeni marchwi, olej z pestek winogron, ekstrakt z liści aloesu)
- – odżywiają (olej ze słodkich migdałów, masło shea)
- – regenerują (wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego, beta-karoten, olej z nasion marchwi, alantoina)
- – łagodzą (pantenol)
- – zmniejszają podrażnienia (olej z nasion słonecznika)
- – chronią przed wysuszeniem (olej z wiesiołka).
Musthave w pielęgnacji skóry ciała i twarzy po chemioterapii
Podstawowe preparaty do pielęgnacji skóry, które po zakończonej chemioterapii powinny znaleźć się w Twojej łazience to:
- – krem do twarzy na dzień – najlepiej taki, który wykazuje silny efekt pielęgnująco-ochronny. Sprawi on, że Twoja skóra będzie nawilżona, a przy tym ochroni ją przed czynnikami zewnętrznymi
- – balsam do ciała – wybierz taki, który w swoim składzie zawiera naturalne składniki aktywne oraz olejki tj. olej ze słodkich migdałów, olej z nasion słonecznika – działają one na skórę zmiękczająco i regenerująco. Co więcej, sprawiają, że cera jest miękka i elastyczna
- – krem do twarzy na noc – przy wyborze kremu do wieczornej pielęgnacji postaw na preparat o bogatej formule z dodatkiem pantenolu, który głęboko nawilży i odżywi Twoją skórę po całym dniu, a przy tym złagodzi i ukoi podrażnienia
Pielęgnacja paznokci po chemioterapii
Pielęgnacja skóry to jedno, jednak należy również pamiętać o pielęgnacji paznokci, które po zakończonej chemioterapii często są w bardzo złej kondycji. Do pielęgnacji płytki paznokcia i otaczającego go naskórka wybierz serum – najbardziej skuteczne będzie takie, które w swoim składzie zawiera naturalne oleje tj. olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej z nasion rącznika pospolitego, olej z oliwki europejskiej, olej z nasion słonecznika, olej z awokado. Oleje te zawierają mnóstwo witaminy E i nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), dzięki temu skutecznie wspierają regenerację i odbudowę płytki paznokciowej oraz sprawiają, że paznokcie zyskują zdrowy wygląd i większą elastyczność.
To bardzo ważne, aby po zakończonej chemioterapii szczególnie dbać o pielęgnację skóry i paznokci. Pamiętaj jednak, aby wybierać preparaty o przebadanym, naturalnym składzie. Regularne stosowanie dermokosmetyków może pozwolić Ci zminimalizować skutki uboczne przebytej chemioterapii i zlikwidować przyczyny problemów, a nie tylko objawy.
#PoradaEksperta: Warto zadbać również o prawidłową aplikację preparatów. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy prawidłowo nakładasz krem na twarz, przeczytaj nasz poprzedni artykuł – czytaj.
Bibliografia
- 1. Wszołek K. and Piotrowska A. Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych. Kosmetologia Estetyczna 8(5):575-580, 2019.
- 2. Czuwara J. Pielęgnacja skóry podczas terapii onkologicznej. Głos Pacjenta Onkologicznego 1:18-19, 2017.
- 3. Gillbro J. Zrozum swoją skórę, 2020.
- 4. Społowicz B. Skin Coach – Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, 2016.
- 5. Gabryel M. Pielęgnacja paznokci, 2011.