Kosmetyki onkologiczne

Pielęgnacja skóry przed leczeniem, w trakcie terapii i po jej zakończeniu

Pielęgnacja skóry przed leczeniem, w trakcie terapii i po jej zakończeniu

Skóra w trakcie leczenia onkologicznego wymaga szczególnej pielęgnacji. Chemioterapia czy radioterapia to jedne z najpopularniejszych metod leczenia chorób nowotworowych, jednak wciąż budzi wiele obaw. Jednym z największych lęków są działania niepożądane, w tym m.in. uszkodzenia skóry, odczyn popromienny czy toksyczność skóry. Czy jest sposób na to, by uniknąć problemów skórnych podczas terapii? Dziś opowiemy Ci, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry przed leczeniem, w trakcie terapii i po jej zakończeniu.

Skóra poddawana leczeniu często staje się sucha, podatna na otarcia, łuszczenie się czy małą sprężystość. Jest to efekt prowadzonej terapii np. w przypadku radioterapii promieniowanie działania zarówno na komórki nowotworowe, jak i zdrowe; oznacza to, że promieniowanie pozbawia skórę gruczołów łojowych, potowych i włosków. Dlatego szczególnie przy radioterapii ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Określ stan swojej skóry

Zanim rozpoczniesz stosowanie kosmetyków, warto, abyś określiła stan swojej skóry – jej wygląd, jakość i cechy widzialne. Ważny jest również Twój subiektywny odbiór kondycji skóry. Ponieważ skóra stanowi w pewien sposób tarczę dla naszego organizmu – otacza narządy, chroni przed słońcem, bakteriami i substancjami, które są dla nas niebezpieczne. Komunikuje się z nami poprzez piegi, owłosienie, kolor, a także receptory, dlatego też skóra tak bardzo wpływa na naszą samoocenę. Powstałe na skórze rany, zaczerwienienia, czy suchość sprawiają, że możemy zostać „zastygmatyzowani”, co w efekcie może silnie oddziaływać na zdrowie psychiczne.

Skóra normalna

Skóra normalna jest elastyczna i miękka. Osoby z tym rodzajem cery nie mają problemów z suchymi lub przetłuszczającymi się obszarami.

Skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa najczęściej jest określana jako reaktywna, czyli swędząca, piekąca lub kująca. O skórze wrażliwej mówimy również, gdy w silny sposób reaguje z kosmetykami, kremami, mydłem, jak również światłem słonecznym, Najczęściej reaktywność skóry wrażliwej nasila się w okresach, gdy pogoda jest bardzo słoneczna oraz sucha i zimna.

Skóra sucha

Skóra sucha napina się, a także w łatwy sposób ulega podrażnieniom, przez co w niektórych obszarach wygląda na nierówną. Skóra sucha odznacza się zaburzeniem pracy niektórych lipidów oraz substancji, które utrzymują wilgoć w warstwie hydrolipidowej – oznacza to, że skóra znacznie szybciej traci wodę. Dlatego też skóra sucha potrzebuje zewnętrznego wsparcia w nawilżeniu.

Skóra tłusta

Skóra tłusta to efekt nadprodukcji sebum – ten rodzaj cery występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Skóra wygląda na tłustą i świeci się, czego konsekwencją są powiększające się pory. Częstym problemem skóry tłustej są pojawiające się wągry i pryszcze.

Skóra mieszana

Skóra mieszana jest połączeniem dwóch typów skóry – normalnej lub suchej z tłustą. Cera mieszana bardzo często błyszczy się w strefie T, czyli między czołem, nosem i brodą. Natomiast w obszarze policzków skóra jest sucha lub normalna.

Teraz, jeśli już wiesz, jaki masz typ skóry, możesz zadbać o jej odpowiednią pielęgnację przed leczeniem, w trakcie terapii i po jej zakończeniu

Skutki uboczne radioterapii – co to jest odczyn popromienny?

Podczas leczenia radioterapią możliwe będzie wystąpienie zmian na skórze w obszarze poddawanym leczeniu.

  • – W ciągu pierwszych 1-2 tygodni może dojść do ciemniejszego zabarwienia skóry. Niekiedy może również dojść do wysypki.
  • – Po upływie 3 do 4 tygodni może wystąpić zaczerwienienie, suchość, swędzenie lub pieczenie skóry. Może również dojść do łuszczenia się skóry.
  • – Po upływie 4 do 5 tygodni pod piersią lub pachą może dojść do cięższego zaczerwienienia, lub powstawania pęcherzy.
  • – Skóra zacznie się goić po zakończeniu terapii.

Zaczerwieniania skóry po radioterapii

Odczyn popromienny skóry

Odczyn popromienny skóry to częsty objaw uboczny radioterapii. Jego intensywność zależy od wielu czynników np. dawki, wielkości frakcji, a także od powierzchni skóry, która jest poddawana promieniowaniu. Co więcej, warto również pamiętać, że dodatkowe stosowanie leczenia w postaci chemioterapii, może dodatkowo zwiększać reakcje popromienne skóry oraz miejsce z występującymi fałdami skórnymi np. obszar piersi czy krocza.

Odczyn popromienny skóry określa się w dwóch stadiach: wczesnym oraz późnym. Odczyn wczesny występuje nawet po 8-10 godzinach od pierwszego napromieniowania. Najczęściej występuje w postaci rumienia (zaczerwienienia) skóry i zazwyczaj nie jest on trwały. W przypadku odczynu późnego należy mówić o objawach występujących nawet po 6 miesiącach od zakończenia radioterapii. Odczyn późny objawia się przebarwieniami i dobarwieniami skóry, a także charakterystycznymi pajączkami na skórze, czy jej stwardnieniem lub zbliznowaceniem.

Odczyny popromienne dzieli się na stopnie, według nasilenia objawów (skala objawów niepożądanych po radioterapii według National Cancer Institute):

  • I° – rumień, suche złuszczanie się
  • II° – rumień, wilgotne złuszczanie się skóry, obrzęk, pęcherze, ból
  • III° – objawy jak w II° oraz dodatkowo zaniki skóry, owrzodzenia, zmiany ropne, martwica powierzchowna skóry, krwawienia spowodowane urazem
  • IV° – martwica całej grubości skóry, samoistne krwawienia.

W przypadku radioterapii reakcje skórne można minimalizować poprzez odpowiednią pielęgnację, która zgładzi uczucie dyskomfortu i ochroni skórę przed dalszym podrażnieniem.

#PoradaEksperta W skrajnych sytuacjach pozostawienie poddawanej naświetlaniom skóry bez odpowiedniej ochrony kosmetologicznej może predysponować do pojawienia się wtórnych nowotworów skóry.

Skutki uboczne chemioterapii – jak chemioterapia działa na skórę?

Chemioterapia to rodzaj leczenie systemowego, który oddziałuje na cały organizm, zarówno komórki zdrowe, jak i chore. Leki, które są podawane przy chemioterapii mają za zadanie zniszczyć komórki ulegające szybkim podziałom poprzez uszkodzenie ich DNA, co ogranicza powiększanie się nowotworu. W klinikach, gdzie prowadzone są terapie chemioterapią, wyróżnia się następujące rodzaje leczenia:

  • – uzupełniające, jako prewencja przed nawrotem choroby po chirurgicznym wycięciu,
  • – indukcyjne, w celu zmniejszenia rozmiarów guza i późniejszej jego chirurgii,
  • – skojarzone z radioterapią, mające za zadanie uzyskanie korzystniejszych efektów leczenia,
  • – radykalne, czyli takie, które ma całkowicie wyleczyć chorego,
  • – paliatywne, przedłużające życie i redukujące przykre objawy choroby.

Chemioterapia, podobnie jak radioterapia, wiąże się z możliwością wystąpienia różnych skutków ubocznych wczesnych i późnych. Do objawów wczesnych zalicza się m.in.: nudności, wymioty, biegunkę, wypadanie włosów, a także zapalenie błon śluzowych jamy ustnej oraz trudność w gojeniu się ran. Natomiast do objawów późnych wśród najczęstszych skutków ubocznych podaje się objawy dermatologiczne. Świąd, suchość skóry, wysypki, rumień, nadmierne rogowacenie, czy zespół „ręka-stopa” to najczęstsze defekty skórne, które pojawiają się po zastosowanym leczeniu. Częstymi problemami pojawiającymi się po zastosowaniu chemioterapii lub radioterapii są również podpaznokciowe zmiany barwnikowe, onycholiza czy zaburzenia wzrostu paznokci. Natomiast w przypadku wałów paznokciowych często występuje zanokcica.

Pojawiające się na ciele zmiany powodują, że osoby chore łatwiej popadają w depresję, a jakość ich życia znacznie spada [„Jakość życia u kobiet w aspekcie przeżywania choroby nowotworowej gruczołu piersiowego”]. Jednak zastosowanie odpowiednich form terapii i kosmetyków może skutecznie złagodzić występujące działania niepożądane. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jakie preparaty i o jakich formułach należy stosować, aby przynieść ulgę dolegliwościom i zminimalizować niepożądane skutki uboczne.

Zadbaj o skórę przed podjęciem leczenia

W celu zminimalizowania niepożądanych skutków ubocznych, zaleca się rozpoczęcie profilaktyki w zakresie pielęgnacji skóry jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Ważne jest, aby stosować kosmetyki nawilżające i regenerujące, które będą zapobiegać nadmiernemu wysuszeniu skóry, a także ochronią ją przed światłem słonecznym. Przy wyborze kosmetyków dla osób zdiagnozowanych należy przede wszystkim kierować się ich bezpieczeństwem i skutecznością potwierdzoną badaniami klinicznymi czy badaniami aplikacyjnymi.

Aby zadbać o skórę przed podjęciem leczenia, zaleca się wybór dermokosmetyków, czyli produktów o unikalnej formulacji, przeznaczonych na określone dolegliwości skórne i dla ściśle określonych typów skóry pacjentów. W dermokosmetykach, szczególnie dermokosmetykach onkologicznych, dobór odpowiednich składników produktu poprzedzony jest wnikliwą analizą uwzględniającą m.in. wiek pacjenta, etiologię schorzenia, stan kliniczny skóry, czy wykonywaną pracę. W analizie tej uczestniczą najczęściej wysoko wykwalifikowani fachowcy z dziedziny dermatologii, farmacji i kosmetologii, a finalna kompozycja produktu jest odpowiedzią łagodzącą określone dolegliwości skórne (wspomagającą przywrócenie skóry do zdrowia).

Kluczową rolę w preparatach kosmetycznych będą pełnić substancje aktywne kosmetyku oraz jego baza. Składniki bazowe takie jak woda (aqua), czy gliceryna (glycerin) mają za zadanie hamować utratę wody ze skóry, nawilżać ją oraz redukować świąd. Dodatkowo do pielęgnacji skóry odwodnionej oraz do kosmetyków pacjentów onkologicznych stosuje się składniki podłoża oparte na olejach roślinnych, które mają działanie nawilżające, natłuszczające oraz ochronne. Przykładem kosmetyków, które spełniają te wszystkie wymagania, są właśnie dermokosmetyki onkologiczne Oncoria One, które powstały przy współpracy z osobami chorymi, lekarzami, dermatologami i farmaceutami.

Zadbaj o skórę w trakcie terapii

W celu leczenia i pielęgnacji miejsc zmienionych chorobowo, w zależności od rodzaju objawów należy stosować przede wszystkim preparaty o właściwościach nawilżających, regenerujących i ochronnych, które w swoim składzie posiadają naturalne oleje oraz substancje roślinne o silnym działaniu łagodzącym, regenerującym i ochronnym. Celem systematycznej aplikacji specjalistycznych kosmetyków jest wytworzenie ochronnego filmu na skórze, która w trakcie terapii przeciwnowotworowej jest go pozbawiona.

Dodatkowo w takcie leczenia zaleca się unikanie wysokich temperatur, ochronę przed urazami mechanicznymi oraz stosowanie okładów chłodzących. W celu zminimalizowania skórnych urazów mechanicznych należy zakładać ubrania wygodne, nieprzylegające do ciała, należy także zrezygnować z noszenia biżuterii.

#PoradaEksperta Jeśli Twoja skóra w trakcie terapii jest czerwona sucha, łuszcząca się na ciele oraz na dłoniach i stopach, zastosuj lekki regenerujący balsam, który nawilży skórę tak jak Oncoria One. Pamiętaj, aby po umyciu, osuszać skórę przykładając do ciała jednorazowe ręczniki – w ten sposób zachowasz większy poziom higieny.

Jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii?

Jaki krem do twarzy będzie najlepszy w czasie chemioterapii? Najlepiej, jeśli będziesz stosować 2 kremy – jeden typowo nawilżająco-ochronny na dzień, a drugi bardziej regenerująco-odżywczy na noc.

Zadaniem kremu na dzień jest odżywienie, pielęgnacja i ochrona skóry twarzy przez cały dzień. Zaawansowany krem do twarzy na dzień Oncoria zawiera mieszaninę olejową nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), tj. kwasu oleinowo-linolowego z oleju z nasion słonecznika. Dzięki bogatej kompozycji substancji odżywczych dla skóry, takich jak: hialuronian sodu, wyciąg z korzenia oraz oleju z nasion marchwi, formuła wykazuje działanie regenerujące i zmiękczające. Zaaplikowany na powierzchnię skóry twarzy krem poprawia jej strukturę, przyspieszając tym samym gojenie się drobnych uszkodzeń skóry.

Obecne w kremie witaminy (A, C, E) lub ich pochodne chronią dodatkowo naturalną strukturę skóry przed czynnikami drażniącymi. Kolagen zapewnia głęboką odnowę, doskonale wygładzając i napinając skórę. Ekstrakty z kwiatów nagietka lekarskiego oraz liści aloesu wykazują łagodne działanie przeciwzapalne, regenerujące w stosunku do zewnętrznych warstw skóry, co jest szczególnie wskazane w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, przesuszonej i łuszczącej się.

W przypadku wyboru kremu na noc kieruj się tym, aby preparat na noc był odżywczy, regenerujący i nawilżający. Zaawansowany krem do twarzy na noc Oncoria One jest bogaty w egzogenne kwasy tłuszczowe (NNKT – kwas linolowy i linolenowy), które w połączeniu z kompleksem substancji ochronnych i regenerujących (m.in. z glicerolem, hialuronianem sodu, d-pantenolem i alantoiną) zapewniają skórze głębokie nawilżenie i odżywienie.

ONcare Duo 

Zawarta w preparacie witamina E, w połączeniu z beta-karotenem (prekursorem witaminy A) i palmityninanem askorbylu (pochodna witaminy C) działają antyoksydacyjnie, odżywczo i fotoochronnie spowalniając tym samym procesy starzenia się skóry. Kolagen oraz masło Shea zapewniają głęboką odnowę, doskonale wygładzając i napinając skórę. Zawarty w kremie ekstrakt z liści aloesu oraz wspomniane wcześniej alantoina i d-pantenol działają łagodnie przeciwzapalnie, przyspieszając naprawę przesuszonej lub podrażnionej skóry.

Zadbaj o skórę po zakończeniu leczenia

Pielęgnacja skóry po zakończonym leczeniu jest równie ważna, ponieważ na początku radioterapii utrata wilgoci w skórze może być niezauważalna gołym okiem. Warto również za pomocą korneometru albo tewametru dokładnie ocenić stan skóry oraz dokonać pomiarów jej nawilżenia i przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). W domowej pielęgnacji skóry, po leczeniu przeciwnowotworowym, szczególnie ważne jest:

  • – unikanie ekspozycji skóry na słońce,
  • – odpowiednie odżywianie organizmu oparte o konsultacje z wykwalifikowanym dietetykiem onkologicznym,
  • – stosowanie silnych filtrów przeciwsłonecznych chroniących przed promieniowaniem zarówno UV we wszystkich zakresach,
  • – stosowanie kremów nawilżających, regenerujących i ochronnych,
  • – pielęgnacja paznokci preparatami regenerującymi płytkę paznokcia i znajdujące się wokół nich skórki.

Co więcej, skóra po radioterapii czy chemioterapii potrzebuje bardzo troskliwej i starannej opieki. Dlatego preparaty pielęgnacyjne powinny skutecznie wspomagać odnowę naskórka, przyspieszać gojenie oraz ograniczać występowanie objawów wrażliwości i podrażnień. Dlatego wybierając kosmetyki, upewnij się, że w ich składzie dominują substancje o silnym działaniu łagodzącym, regenerującym i ochronnym, np. pantenol, ekstrakt z aloesu, alantoina, gliceryna czy witamina E. Bardzo ważnymi składnikami są również olej z nasion marchwi, olej ze słodkich migdałów, masło Shea, 0czy wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego, które chronią skórę i przyspieszają jej regenerację oraz nasilają naprawę DNA komórek.

#PoradaEksperta Brak lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry może prowadzić do nasilenia skutków ubocznych m.in. zmian popromiennych, przedłużenia okresu ich ustępowania, a w konsekwencji do powstania blizn i owrzodzeń.

ODBIERZ BEZPŁATNIE ZESTAW ONcare Therapy: ODBIERZ >>

W ramach naszego programu możesz BEZPŁATNIE otrzymać zestaw miniatur ONcare Therapy

oraz otrzymać 15% rabat na zestawy z kodem ONcare:

Jak zostać Ambasadorem? To proste, zbuduj z nami społeczność!

✅ dołącz do grupy wsparcia #DlaUnikalnychPotrzeb – pielęgnacja skóry w trakcie leczenia

✅ polub nasz fanpage – będzie nam miło, bo dzięki temu dotrzemy z naszym programem do większej liczby osób ☺️

✅ po otrzymaniu zestawu, podziel się z nami swoją opinią o produktach na naszej grupie

Bibliografia

  1. 1. Chałubińska J, Spych M, Łuniewska-Bury J, Fijuth J. Leczenie wybranych miejscowych objawów reakcji popromiennej po uzupełniającej radioterapii miejscowo zaawansowanego raka piersi – wskazówki praktyczne. Przegląd Menopauzalny 2011
  2. 2. Regulska K, Stanisz B, Regulski M. Indywidualizacja terapii przeciwnowotworowej: molekularne uwarunkowania mechanizmów działania nowoczesnych leków onkologicznych. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2012
  3. 3. Topczewska-Bruns J, Filipowski T, Demska M. Pielęgnacja i ochrona skóry w trakcie i po radioterapii. Opieka Onkologiczna 2014
  4. 4. Klonowska J., Kosmetologia onkologiczna I: Opieka kosmetologiczna w trakcie i po chemioterapii, „Beauty Inspiration”, nr 4/2017.
  5. 5. Klonowska J., Kosmetologia onkologiczna. Opieka kosmetologiczna nad klientem onkologicznym, „Art. Of Beauty”, nr 1/2018
  6. 6. Gillbro J. Zrozum swoją skórę, 2020. 
  7. 7. Intarakumhaenga R, Shia Z, Wanasathopa A, Stellab Q, Weib K, Styczynskib P, Lib C, Smithb E, Li K. In Vitro Skin Penetration of Petrolatum and Soybean Oil and Effects of Glyceryl Monooleate. International journal of cosmetic science 2018
  8. 8. Sobańska K, Szałek E, Grześkowiak E. Skórne działania niepożądane drobnocząsteczkowych inhibitorów kinazy tyrozynowej receptora naskórkowego czynnika wzrostu EGFR (ang. epidermal growth factor receptor). Farmacja Współczesna 2013
  9. 9. Williams M, Burk M, Loprinzi C, Hill M, Schomberg P, Nearhood K, O’Fallon J, Laurie J, Shanahan T, Moore R, Urias R, Kuske R, Engel R, Eggleston W. Phase III double-blind evaluation of an aloe vera gel as a prophylactic agent for radiation-induced skin toxicity. International journal of radiation oncology, biology, physics 1996
  10. 10. Szymańska E. Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne. Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012 Chemioterapia Poradnik dla Pacjenta, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, Wrocław 2016

Tags: oncoria oncoria one oncoria in oncoria fashion kosmetyki onkologiczne onkokosmetyki dermokosmetyki onkologiczne dermokosmetyki skóra po chemioterapii skóra po radioterapii kosmetyki po chemioterapii kosmetyki po radioterapii sucha skóra krem po radioterapii kremy po radioterapii radioterapia stereotaktyczna radioterapia ile trwa na czym polega radioterapia krem po radioterapii opinie pielęgnacja skóry po radioterapii współczesna zespół ręka-stopa maść po radioterapii odczyn popromienny po radioterapii krem po radioterapii forum skóra po radioterapii czym smarować pielęgnacja skóry po radioterapii krem przy radioterapii chemioterapia plamy na skórze po chemioterapii jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii krem po chemioterapii kosmetyki dla pacjentów onkologicznych kosmetyki podczas chemioterapii kosmetyki do skóry po chemioterapii kosmetyki w czasie chemioterapii sucha skóra po chemioterapii kosmetyki dla chorych na raka krem do skóry po chemioterapii balsam do ciała balsam nawilżający balsam oncoria balsam dla mężczyzn balsam emolient balsam po radioterapii serum do paznokci odżywka do paznokci onycholiza onycholiza paznokcie onycholiza paznokci onycholiza paznokcia leczenia onycholiza co to paznokcie po chemioterapii odżywka do paznokci po chemioterapii odpadające paznokcie po chemioterapii jak wzmocnić paznokcie po chemioterapii schodzenie paznokci po chemioterapii zniszczone paznokcie po chemioterapii chemioterapia a malowanie paznokci wpływ chemioterapii na paznokcie krem na dzien krem do twarzy na dzień krem do twarzy po chemioterapii ochronny krem na dzień krem nawilżający do twarzy krem do twarzy po radioterapii krem na dzień po radioterapii krem na dzień po chemioterapii krem do twarzy nawilżający krem męski do twarzy krem na noc krem do twarzy na noc regenerujący krem na noc krem na noc po radioterapii krem na noc po chemioterapii kremy na noc krem mocno nawilżający krem na naturalny krem nawilżający na noc krem silnie nawilżający krem regenerujący

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *