Jak powstaje olej z awokado?
Awokado to owoc, który naturalnie występuje na terenach południowego Meksyku. Obecnie jest uprawiany w wielu tropikalnych regionach świata. Zawartość tłuszczu w tym owocu waha się zależnie od odmiany i czasu zbioru, i może stanowić od 16 do 30% miąższu. Obecnie olej z awokado produkuje się w Meksyku, USA, Izraelu, RPA i Nowej Zelandii. Tradycyjnie wytwarzało się go metodą ręcznego ugniatania miąższu – był to jednak bardzo czasochłonny i kosztowny sposób. Dzisiaj olej z awokado wytwarza się na trzy sposoby:
- Przez wyciskanie suszonych owoców,
- Wyciskanie i rozrywanie świeżych owoców,
- W wyniku tłoczenia na zimno – ze względu na walory zdrowotne uzyskanego tłuszczu ta metoda jest uważana za najlepszą.
#Ciekawostka: Olej z awokado tłoczy się z miąższu, a nie z pestek, jak ma to miejsce w przypadku większości tłuszczów.
Skład oleju z awokado
Olej z awokado jest skarbnicą tłuszczu (zawiera go do 70%) oraz wielu innych cennych składników. Do zawartych w nim substancji aktywnych należą:
- – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (w skrócie: NNKT), w tym głównie kwas oleinowy, należący do rodziny omega 6 oraz kwas linolowy z rodziny omega 9,
- – nasycone kwasy tłuszczowe (przede wszystkim kwas palmitynowy, naturalnie obecny w warstwie rogowej naskórka i w ludzkim sebum),
- – witaminy: E, A, C, K oraz witaminy z grupy B,
- – fitosterole (w tym lecytyna),
- – skwalen (węglowodór o działaniu zapobiegającym powstawaniu wolnych rodników, a także bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym),
- – proteiny,
- – aminokwasy (w tym hydroksyprolina, będącą głównym składową kolagenu),
- – minerały (m.in. potas i magnez),
- – chlorofil (zielony barwnik o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, ale też przeciwzapalnych).
Właściwości oleju z awokado
Olej z awokado ma wiele właściwości. Jest zaliczany do najzdrowszych olejów na świecie. Ma właściwości przeciwutleniające i neutralizuje wolne rodniki. Zawiera dużą dawkę luteiny, która jest odpowiedzialna m.in. za stan naszego wzroku. Co ciekawe, ludzki organizm nie wytwarza luteiny, dlatego warto zadbać o to, aby w naszej diecie znalazły się produkty bogate w ten związek.
Jak olej z awokado działa na urodę?
Olej z awokado bardzo pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antyoksydacyjnych – zwiększa produkcję kolagenu, dostarcza skórze witamin i kwasów omega. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej, tkliwej (np. poddawanej leczeniu chemio- i radioterapią). Olej z awokado pozbawiony jest wszelkich silikonów, parabenów i innych chemicznych ulepszaczy, dlatego też skutecznie wnika w głąb skóry, a tym samym doskonale ją nawilża. Jego nawilżające właściwości sprawiają, że skóra staje się bardziej miękka i napięta. Oprócz dogłębnego nawilżenia, również skutecznie koi skórę i wyrównuje jej koloryt. Zapobiega też nadmiernemu przesuszaniu. Można go stosować przy wszystkich rodzajach cery.
Olej z awokado może być także stosowany jako kompres na zniszczone, suche dłonie i paznokcie. Jest on jednym z naturalnych składników aktywnych zaawansowanego serum do paznokci Oncoria One. W połączeniu z olejem z pestek winogron, olejem ze słodkich migdałów i wyciągiem z owoców oliwki europejskiej, tworzy wspaniały preparat, który skutecznie wspiera regenerację i odbudowę płytki paznokciowej. Regularne stosowanie sprawia, że paznokcie zyskują zdrowy wygląd i większą elastyczność.
Czy warto stosować olej z awokado?
Zastanawiacie się, czy warto stosować olej z awokado? Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie TAK! Olej z awokado jest cennym produktem, który skrywa w sobie wiele witamin i składników mineralnych. Dba o nasz wygląd. Wykazuje działanie nawilżające, regenerujące, dodatkowo zapobiega utracie wody ze skóry, a przy tym jest bardzo naturalnym składnikiem. Warto mieć chociaż jeden produkt na bazie oleju z awokado w swojej kosmetyczce. To bomba witaminowa, którą warto stosować każdego dnia, nie tylko na talerzu, ale również w postaci kosmetyków.
Bibliografia
- Bob W. Greene. 20 lat mniej: cofnij czas i zachowaj wieczną młodość! (2012)
- Dylewska-Grzelakowska J.. Kosmetyka stosowana (1999)
- Maciąg A. Smak szczęścia, czyli o dietach, pielęgnacji urody w zgodzie z naturą i szukaniu piękna w sobie3
- Wszołek K. and Piotrowska A. Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych. Kosmetologia Estetyczna 8(5):575-580, 2019.