Zespół dłoniowo-podeszwowy – 5 rad jak dbać o dłonie i stopy podczas leczenia onkologicznego

Co to jest zespół dłoniowo-podeszwowy?

Erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa znana jest także jako zespół ręka-stopa – jest to efekt uboczny, który może wystąpić w przypadku kilku rodzajów chemioterapii lub leków biologicznych stosowanych w leczeniu onkologicznym.

Leki, które mogą powodować powstanie zespołu dłoniowo-podeszwowego:

  • Kapecytabina (Xeloda®)
  • Doksorubicyna (Adriamycin®)
  • Fluorouracyl (5-FU®)
  • Doksorubicyna liposomalna (Doxil®)
  • Cytarabina (Cytosar-U®)

Leki, które mogą powodować reakcję skórną dłoni i stóp:

  • Sorafenib (Nexavar®)
  • Sunitinib (Sutent®)
  • Kabozantynib (Cometriq®)
  • Regorafenib (Stivarga®)
  • Aksytynib (Inlyta®)
  • Pazopanib (Votrient®)
  • Wandetanib (Caprelsa®)
  • Wemurafenib (Zelboraf ®)
  • Dabrafenib (Tafinlar®)

Jak powstaje zespół dłoniowo-podeszwowy?

W trakcie podawania chemioterapeutyków niewielkie ilości leków wyciekają przez naczynia włosowate znajdujące się na dłoniach i podeszwach stóp. Wyciek taki powoduje zaczerwienienie, tkliwość oraz może prowadzić do wysychania, a następnie łuszczenia się naskórka na dłoni i podeszwie stóp. Zmiany pojawiające się w tych obszarach najczęściej porównuje się to lekkiego oparzenia słonecznego.

Kiedy pojawiają się objawy zespołu ręka-stopa?

Objawy zespołu dłoniowo-podeszwowego i reakcji skórnej dłoniowo-podeszwowej mogą wystąpić po 3 do 6 tygodniach od rozpoczęcia chemioterapii.

Co możesz zrobić, kiedy wystąpi zespół dłoniowo-podeszwowy?

Najważniejsze jest możliwie jak najskuteczniejsze ograniczenie wystąpienia zespołu dłoniowo-podeszwowego. Jakie działania należy podjąć, aby to zrobić?

  • wprowadź do diety produkty, które wzmocnią naczynia krwionośne – zwiększą ich wytrzymałość i elastyczność; wybierz produkty, które mają dużą zawartość witaminy K, witaminy C, rutyny, a także cynku, miedzi oraz bioflawonoidów,
  • zmień tryb życia na bardziej aktywny – dzięki temu pozytywnie wpłyniesz na kondycję żył, tętnic i naczyń włosowatych,
  • stosuj przebadane klinicznie dermokosmetyki dedykowane pielęgnacji skóry poddawanej chemioterapii i radioterapii.

W sytuacji, gdy pojawią się objawy zespołu ręka-stopa:

  • unikaj wystawiania dłoni i stóp na działanie gorącej wody,
  • bierz krótkie prysznice w letniej wodzie,
  • ogranicz aktywność fizyczną,
  • noś miękkie, bawełniane skarpetki, 
  • ogranicz wykonywanie codziennych obowiązków, które powodują nadmierny nacisk i tarcie na dłoniach,
  • ochładzaj tkliwe miejsca, aby doraźnie złagodzić ból, np. umieść dłonie lup stopy na worku zmrożonego groszku,
  • utrzymuj nawilżenie obszarów dłoni i stóp stosując odpowiednie preparaty pielęgnacyjne.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz gorączkę lub dreszcze, występuje krwawienie, z dłoni lub z podeszwy stopy wydobywa się nieprzyjemny zapach.

W jakich produktach znajdziesz witaminy i minerały?

  • Witaminę K: brokuły, szpinak, kapusta, awokado, sałata wątróbka, olej sojowy, czy tran.
  • Witaminę C: czarna porzeczka, liście pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne oraz truskawki.
  • Rutyna: kasza gryczana, owoce cytrusowe, żurawina, jeżyny, wiśnie i morele
  • Cynk: owoce morza, mięso, ziarna sezamu, pestki dyni, orzechy oraz kakao.
  • Miedź: pełnoziarniste produkty zbożowe, awokado
  • Bioflawonoidy, czyli antyutleniacze: ciemne owoce jagodowe, rokitnik, owoce głogu, czereśnie, zielone warzywa, gryka, cebula oraz czosnek.

5 rad jak pielęgnować dłonie i stopy podczas leczenia onkologicznego

  1. 1. Dbaj o swoje paznokcie u dłoni i stóp – stosuj preparaty pielęgnacyjne tj. serum do paznokci stworzone na bazie naturalnych olejów i olejków, które odżywią i odbudują płytkę paznokciową, a także poprawią jej koloryt.
  2. 2. Dbaj o skórki wokół paznokci dłoni i stóp – nawilżaj skórki wokół paznokci, aby uniknąć powstawania bolesnego obrzęku, a także, aby stworzyć barierę ochronną przed bakteriami i grzybami.
  3. 3. Wybierz odpowiedni balsam do pielęgnacji skóry – niska temperatura może powodować dodatkowe wysuszenie skóry dłoni, co w efekcie może prowadzić do powstania dodatkowych spierzchnięć lub bolesnych pęknięć, dlatego wybierz preparat pielęgnacyjny, który w swoim składzie ma pantenol, alantoinę czy ekstrakt z liści aloesu.
  4. 4. Stosuj kosmetyki, które posiadają naturalny SPF, aby chronić skórę przed utratą wody spowodowaną szkodliwym promieniowaniem.
  5. 5. Zadbaj o dietę w produkty bogate w witaminy i minerały, które odpowiednio wzmocnią naczynia krwionośne i zmniejszą prawdopodobieństwo powstania skutków ubocznych.

#PoradaEksperta Jeśli dopiero planujesz leczenie, zalecamy, aby przed rozpoczęciem terapii przeciwnowotworowej rozważyć wizytę u podologa i manicurzystki w celu usunięcia wszelkich grubych zrogowaciałych i grubych paznokci. 

 

Bibliografia

  1. 1. Bun S, Yunokawa M, Tamaki Y, et al. Symptom management: the utility of regional cooling for hand-foot syndrome induced by pegylated liposomal doxorubicin in ovarian cancer. Support Care Cancer 2018;26:2161-6.
  2. 2. Cancer.Net Editorial Board, 09/2019
  3. 3. Cancer.Net Editorial Board, 08/2019
  4. 4. Van Doorn L, Veelenturf S, Binkhorst L, et al. Capecitabine and the Risk of Fingerprint Loss. JAMA Oncol 2017;3:122-3.
  5. 5. Vermeer K. Incidence of hand-foot syndrome in colorectal cancer is underestimated. Results of Dutch Colorectal Cancer Group questionnaire exemplified. Medische Oncologie 2019;1:56-7. [Article in Dutch].
  6. 6. Yap YS, Kwok LL, Syn N, et al. Predictors of Hand-Foot Syndrome and Pyridoxine for Prevention of Capecitabine- Induced Hand-Foot Syndrome: A Randomized Clinical Trial. JAMA Oncol 2017;3:1538-45.
Tags: oncoria oncoria one oncoria in oncoria fashion kosmetyki onkologiczne onkokosmetyki dermokosmetyki onkologiczne dermokosmetyki skóra po chemioterapii skóra po radioterapii kosmetyki po chemioterapii kosmetyki po radioterapii sucha skóra krem po radioterapii kremy po radioterapii radioterapia stereotaktyczna radioterapia ile trwa na czym polega radioterapia krem po radioterapii opinie pielęgnacja skóry po radioterapii współczesna zespół ręka-stopa maść po radioterapii odczyn popromienny po radioterapii krem po radioterapii forum skóra po radioterapii czym smarować pielęgnacja skóry po radioterapii krem przy radioterapii chemioterapia plamy na skórze po chemioterapii jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii krem po chemioterapii kosmetyki dla pacjentów onkologicznych kosmetyki podczas chemioterapii kosmetyki do skóry po chemioterapii kosmetyki w czasie chemioterapii sucha skóra po chemioterapii kosmetyki dla chorych na raka krem do skóry po chemioterapii balsam do ciała balsam nawilżający balsam oncoria balsam dla mężczyzn balsam emolient balsam po radioterapii serum do paznokci odżywka do paznokci onycholiza onycholiza paznokcie onycholiza paznokci onycholiza paznokcia leczenia onycholiza co to paznokcie po chemioterapii odżywka do paznokci po chemioterapii odpadające paznokcie po chemioterapii jak wzmocnić paznokcie po chemioterapii schodzenie paznokci po chemioterapii zniszczone paznokcie po chemioterapii chemioterapia a malowanie paznokci wpływ chemioterapii na paznokcie krem na dzien krem do twarzy na dzień krem do twarzy po chemioterapii ochronny krem na dzień krem nawilżający do twarzy krem do twarzy po radioterapii krem na dzień po radioterapii krem na dzień po chemioterapii krem do twarzy nawilżający krem męski do twarzy krem na noc krem do twarzy na noc regenerujący krem na noc krem na noc po radioterapii krem na noc po chemioterapii kremy na noc krem mocno nawilżający krem na naturalny krem nawilżający na noc krem silnie nawilżający krem regenerujący hand-foot syndrome zespół dłoniowo-podeszwowy zespół erytrodyzestezji erytrodyzestezja
Za nami pierwsza edycja wysyłki miniatur ONcare Therapy
Olej z awokado – nie tylko na kanapki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Ostatnio oglądane Zamknij
Zamknij

Zamknij
Nawigacja
Kategorie